Google Play Store, Gmail ve Google Play Hizmeti de dahil olmak üzere Huawei cihazlarına destek bırakacak
15 Mayıs 2019 Çarşamba günü geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump, federal onay almadan yabancı ülkelerin ABD'den gelecek ithalatlarını önleme konusunda ulusal bir acil durum ilan etti.

Huawei, ABD Ticaret Bakanlığı’nın “Varlık Listesi” ne eklendi, bu da Çinli şirketin ABD hükümetinden onay almadan Amerikan şirketlerinden herhangi bir bileşen ve malzeme satın almasını yasakladı. Şimdi, konuya yakın bir kaynak, Reuters’e Google’ın “açık kaynaklı lisanslar kapsamındakiler dışında donanım ve yazılım ürünlerinin transferini gerektiren Huawei ile olan işlerini askıya aldığını” bildirdi.

Rapora göre, Google, Google Play Store ve Google'ın e-posta uygulaması Gmail gibi hizmetler de dahil olmak üzere Çin dışındaki tüm gelecekteki Huawei akıllı telefonlarına destek verecek. Ek olarak, Huawei artık derhal geçerli olan Android güncellemelerini almayacak. Doğruysa, Mountain View tabanlı teknoloji goliath'tan bu hareketin Huawei üzerinde büyük etkisi olacak.

Huawei, Android'in açık kaynaklı sürümüne hala erişebilecekken, söz konusu kaynak, Google'ın Android'in açık kaynaklı lisans sürümü için herhangi bir teknik destek sağlamayacakken, Google gelecekte de herhangi bir ortak girişime veya ortaklığa katılmaz. Kaynağa göre, Google, hizmetleriyle ilgili ayrıntıları ve sağlamaya devam ettiği veya devam etmeyeceği diğer ayrıntıları inceliyor.

Bu noktada, gelecek Çinli akıllı telefon üreticisi için biraz kasvetli görünebilir. Ancak, düşündüğünüz kadar kötü görünmeyebilir. Mart ayında, bir şirket temsilcisi, Huawei'nin işlerin güneye gitmesi durumunda bir yedekleme sistemine sahip olduğunu açıkladı. Şirket, Android veya Windows lisansı alamama gibi yalnızca “hafifletici koşullarda” kullanılmak üzere kendi işletim sistemlerini kurdu. Google’ın şartları yürürlüğe girerse, Huawei tamamen hazırlıksız olmayacak.

Cuma günü, bir Huawei temsilcisi, şirketin avukatlarının ABD Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen yeni kuralların "etkisini" incelediğini söyledi. Şu an itibariyle, Huawei Technologies Co. Ltd. ve Ticaret Departmanından yetkililer bu konuda daha fazla yorum yapmadılar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları