Google, Pi'nin rakamlarını hesapladı ve dünya rekorunu kırdı
π günün kutlu olsun! Şimdi en lezzetli matematik sabitinin ilk 31.4 trilyon hanesini biliyoruz.

Pi daha da büyüdü. Google’ın Bilgi İşlem Motoru, şimdiye kadarki en fazla pi sayısını hesaplayarak yeni bir dünya rekoru kırdı.

Google'da yüksek performanslı bilgi işlem ve programlama dili topluluklarında çalışan Emma Haruka Iwao, 31.4 trilyon pi sayısını hesaplamak için Google Cloud tarafından desteklenen altyapıyı kullandı. Önceki dünya rekoru Peter Trueb tarafından 2016 yılında belirlendi ve pi sayısını 22.4 trilyon haneye kadar hesapladı. Bu, halka açık bir bulut yazılımının bu büyüklüğün pi hesaplaması için kullanıldığı ilk defa.

Iwao, okulda matematik dersinde öğrendiğinde pi tarafından büyülendi. Üniversitede profesörlerinden Daisuke Takahashi, süper bilgisayar kullanan en çok hesaplanan pi rakamlarının rekor sahibidir. Şimdi, y-cruncher pi meraklıları için tercih edilen bir yazılımdır. 2009 yılında oluşturulan y-cruncher, pi gibi matematiksel sabitleri, trilyonlarca haneyi hesaplamak için tasarlanmıştır.

“Dünya rekorunu kırmak için oldukça büyük bir bilgisayara ihtiyacınız var” diyor Iwao. “Ama bunu sadece bir nalburdan bir bilgisayarla yapamazsınız, bu yüzden insanlar daha önce özel makineler üretti.” 2018 Eylül'ünde, Iwao daha fazla pi basamağını hesaplama işleminin teknik olarak nasıl çalışacağını düşünmeye başladı. Hızlı bir şekilde ortaya çıkan bir şey, hesaplamaları yapmak ve depolamak için gerekli olacak veri miktarıydı - 170 terabaytlık veri, bir donanım tarafından kolayca barındırılmayacaktı. Tamamen yeni bir makine oluşturmak yerine, Iwao Google Cloud'u kullandı.

Iwao bu hesaplamaları yapmak için 25 sanal makine kullandı. “Ancak bu sanal makine düğmesini 25 kez tıklamak yerine otomatik hale getirdim” diye açıklıyor. “Birkaç dakika içinde yapabilirsin, ama o kadar çok bilgisayara ihtiyacın varsa, sadece bir sonraki kurulum için günler sürebilir.” Iwao, bu 25 sanal makinede 121 gün boyunca sürekli olarak y-cruncher'ı çalıştırdı.

Hiçbir şeyin yanlış gitmediğinden emin olmak için sanal makinelerin sürekli çalışması gerekiyordu. Elle yapılan bir hesaplamada veya bir beyaz tahtada olduğu gibi, her adım açıkça görünür olmalıydı, ancak bulut programı sürekli çalışmaya devam ettirirse mümkün olacaktı. Iwao, “Kestiremez ve el ile yaptığınız zaman baştan başlayamazsınız, bu nedenle matematiği yapmak için gerekli tüm verileri saklamanız gerekir” diyor. “Yani, kağıt kalemle, çok fazla kağıda ihtiyacınız var. Bu durumda, çok fazla depolamaya ihtiyacınız var. ”Ayrıca, bir şeylerin yanlış gittiği durumlarda onu uyaracak bir izleme sistemi de kurdu - örneğin, sanal makinelerinden biri aniden çökerse. Sadece bir çarpma - birkaç dakika bile olsa - tüm süreci tehlikeye atabilirdi.

Iwao, “Y-kırıcı ve Google Cloud’un her ikisi de kopya oluşturma yöntemlerine sahip - bu nedenle belirli noktalarda fotokopi çekmek gibi, ve hesaplamayı durdurmadan anında bu disklerin kopyalarını alabilmeniz için ayarladım” diyor. Bu veriler daha sonra anlık görüntüler gibi diğer disklerde harici olarak kopyalanır ve kaydedilir.

Iwao, “Başlangıçta ince ayar yaptığım birkaç parametre vardı, bir kerede ne kadar veri okuyup yazabiliyordunuz ve sınırlar büyüdükçe nasıl değişecekti” diyor.

Hesaplamalar gittikçe daha karmaşık hale geldikçe, sanal makinelerde zorlama arttıkça ve daha fazla zaman aldı. Y-cruncher'ın hesaplamaları doğrusal bir hızda çalışmıyor - iki kat fazla rakam hesaplamak istiyorsanız, Iwao ilk hesaplamaları yaparken kaç tane olduğunu bulmak zor oldu, bunun iki katından fazla zaman ve depolama gerekir. sanal makinelere ihtiyacı var.

Ancak asıl baskı sonuna kadar yaklaştı. Y-cruncher içine yerleştirilmiş iki temel algoritma vardır - biri pi'nin kendisinin hesaplanması için diğeri doğrulama için. Doğrulama algoritması hesaplama ile birlikte çalışır, ancak sadece tek bir pi sayısını hesaplar ve çok zaman ve kaynak gerektirir. Bu nedenle, her bir haneyi hesaplamak için doğrulama programını kullanamazsınız, çünkü sadece daha fazla zaman ve depolama gerektirecektir. Yapabilecekleri sonuçların doğru olduğunu kanıtlamak. Iwao, “Son çarpma önemlidir, çünkü bu hesaplama işlemleri sırasında bir basamağı kaçırırsanız, o zaman sonuç yanlıştır” diyor Iwao.

Bir niş hobisi gibi görünse de, pi genellikle geliştiriciler ve programcılar tarafından yeni donanımın performansını test etmek için kullanılır. Kullanımı, bulut bilişimden çok, sağlık hizmetleri gibi alanlara bile uzanabilir. Iwao, “Hava durumu tahminleri gibi birçok karmaşık bilgisayar kaynağı gerektiren birçok uygulama var ve bu aslında bulutun bu hesaplamaları idare edebildiğini kanıtlıyor” diyor.

Iwao’nun Google Cloud’daki harici disklere kaydedilen hesaplamalarının anlık görüntüleri de artık kamuya açık durumda. Bu, meraklıların bu hesaplamaları kopyalayıp başka bir yerde kullanabileceği anlamına geliyor. Iwao'ya gelince, biraz daha rahatlayabileceği anlamına geliyor. “Altyapıya güveniyordum, ama her şey için gergindim” diyor. “Fakat bir matematik sınavına girdiğinizde, kendinize ne kadar güvendiğiniz önemli değil, sonuçlara ulaştığınızda kendinizi daha iyi hissedersiniz.”


"Google, Pi'nin rakamlarını hesapladı ve dünya rekorunu kırdı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Google, Pi'nin rakamlarını hesapladı ve dünya rekorunu kırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Pi'nin rakamlarını hesapladı ve dünya rekorunu kırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0