Google News'e Nasıl Kayıt Olunur?
Google News'e Nasıl Kayıt Olunur? Google News'in Faydaları Nelerdir?

Google'ın bir takım haber tarzı siteleri sınıflandırarak kendi listesine aldığı ücretsiz bir hizmettir. Peki bu sınıflandırdığı sitelerin diğer sitelerden farkı nedir?

Bu farklardan en belirgini olan, Google'de bir şey aradığınızda Haberlerde diye bir kısımda gözüken sitelerdir.

haberlerde_1

Peki bu sitelere ne gibi fayda sağlar? Eğer news'e kayıtlı siteniz olursa hem üst sıralarda çıkarak daha fazla hite sahip olursunuz hemde gelir olarak daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Google News’e nasıl kayıt olunur?

Google ilk aşamada siteniz ile alakalı aşağıdaki verileri izleyecektir :

  1. Siteniz özgün içeriğe sahip mi?
  2. Ne sıklıkla yazı yazıyorsunuz?
  3. Siteniz ve yazılarınız profesyonelce mi?
  4. Yazarlarınız ve içerik sağlayıcılarınız hakkında bilgilendirmeler mevcut mu?

Adım Adım Google News’e Üyelik

Artık hazırsanız neler yapmamız gerektiği üzerine adım adım konuşalım. Bu kısa başlıkların herbirini geçtikten sonra kayıt aşamasına hazır olacağız.


Adım 1 : Doğru Başlıklar

Özgün içerikler oluşturduktan sonra ilk aşamada dikkat edilmesi gereken yazı ve haberlerinize girdiğiniz başlıklar. Başlıklarınız 2-22 karakter aralarında, anahtar kelimeleri içerisinde bulunduracak şekilde olmalıdır.


Adım 2 : İçerik Uzunlukları

İkinci önemli kısımlardan biri olan içeriğin yeterli uzunluğa sahip olması. Google News 250 kelime altında olan metinleri yeterince açıklayıcı görmüyor. Bu yüzden içeriğinizin 250 kelime'ye yakın olmasına dikkat ediniz. Bu arada 250 kelime'den fazla olması zararlı olmaz fakat içeriğiniz çok uzunsa sayfalı olması daha sağlıklı olur..


Adım 3 : Birden Fazla Yazar

Web sitenizin içeriklerini sadece bir kişinin girmesi Google için büyük olmasada negatif bir izlenim sağlayacaktır. Bu yüzden birden fazla yazarın kendi yorumlarıyla sitenize içerik girmesi sitenize renk katıyor bu sayede sizi rakipleriniz içerisinde ön plana çıkardığı gibi Google News’in gözünde de önemli kılacaktır.

Yazarlarınız için künye sayfası oluşturmanız, site sahibinin, yayın yönetmeninin, reklam sorumlularının, her bir yazarın kısa biyografisi, fotoğrafı ve siteniz içerisinde yayınladığı eserleri göstermeniz başvurunuzun onayla bitmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca içeriklerinizde yazar ve eklenme tarihi gibi bilgileri göstermeniz de önemli.


Adım 4 : Bol Bol İçerik ve Reklam

Google News’in göz attığı bir diğer husus ise sitenizin canlı olması. Başvuru yaptığınızda sitenizde minimum 100 tane içerik olmalı ve sonrasında her gün minimum 3 makale giriyor olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca web sitenizde reklam yayınlıyor olmanız da sitenizin stabil bir gelir modelinin olduğunu gösterir. Tabii reklam işini abartmak, aşırı banner yayınlamak bu avantajı kaybetmenize sebep olur.


Adım 5 : Daha Fazla Görsel Öğe

Makalelerinizde bol bol görsel ve video kullanmanız içeriğinizin daha kaliteli olduğunu gösterecektir. Özellikle video kullanımı hem kullanıcıların sitenizde geçireceği ortalama süreyi hem de etkileşimi arttırır.


Adım 6 : Hakkımızda ve İletişim Sayfaları

Organizasyonunuz daha ikna edici olması için web sitenize hakkımızda ve iletişim gibi sayfalar eklemelisiniz. Bu ekranlarda telefon numarası, elektronik posta adresi, yayıncı ve yazar adresi gibi bilgiler gösteriyor olmalısınız.


Adım 7 : Profesyonel Tasarım

Web sitenizi daha rahat okunabilir kılmak için profesyonel bir tasarım seçmelisiniz. Google News’in de önem verdiği konulardan birisi kullanıcı arayüzü. Kullandığınız yazılım ne olursa olsun tasarım tarafında sade ve rahat kullanılabilir yapıları seçmelisiniz.


Google News’e Başvurmaya Hazırız!

İlk olarak Google’ın Partnerdash ekranına gidiyoruz ve açılan sayfada News linkini tıklıyoruz.

google-partner-dash-news

Açılan sayfada size ait olan websiteleri gözükmekte eğer gözükmüyorsa Siteyi Search Console’da doğrula butonuna tıklayıp mülk ekleme işlemi yapın. Eğer başvuru yapmak istediğiniz site listede yer alıyorsa hemen yanındaki Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunun butonunu tıklayın.

google-news-first-step

"Sitenizdeki içerik için geçerli olan tüm kategorileri seçin” isimli alanın seçili olması yerli ve yabancı birçok makalede önerilmekte. Ancak bu konuda dürüst olun, sitenizde premium servis türevi bir yapı bulunmuyorsa bu seçeneği işaretlemeyin."

google-news-submit-form

Formu doldurduktan sonra Gönder butonuna tıklıyoruz ve kayıt işlemini tamamlıyoruz.

Başvurular 1 hafta içerisinde incelenip sonuçlanabiliyor. Uzayan bekleme süreçleri ise genellikle onay ile sonuçlanıyor. Bu yüzden eğer tarafınıza sonuç ile ilgili geri dönüş yapılmazsa endişeye kapılmayın.


"Google News'e Nasıl Kayıt Olunur? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Google News'e Nasıl Kayıt Olunur? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google News'e Nasıl Kayıt Olunur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0