Google Chrome değişiklikleri, reklam engelleyicilerini kaldırabilir!
Google, Chrome web tarayıcısında önerilen değişiklikler yaparsa geliştiricileri uyarırsa, reklamları engellemek daha zor olabilir.

Değişiklikler, yaygın olarak kullanılan engelleme yazılımı üreticisi olan reklam engelleyicileri "yok edebilir".

Diğerleri, güncellemenin, kullanıcıların şirketleri çevrimiçi ortamda izlemelerini durdurmalarını ve reklamlarla bombardıman edilmelerini daha kolay hale getirmelerini zorlaştıracağını söyledi.

Google, tekliflerin bir "taslak" olduğunu söyledi ve etkilerini sınırlamak için geliştiricilerle birlikte çalışacağını söyledi.

Değişiklik yok

Gizmodo teknoloji haber sitesine verilen reklam engelleyici geliştirici Ghostery, "Bu, temel olarak Google’ın bildiğimiz reklam engelleme ve gizlilik korumasını yok ettiği anlamına gelir" dedi.

Reklam engelleyiciler, web tarayıcısı için, adlarından da anlaşılacağı gibi, birçok web sayfasında bulunan ticari mesajları bulmaya ve durdurmaya çalışan bir tür eklenti veya uzantıdır. Tarayıcı uzantısının birçok farklı türü vardır.

Ghostery'nin yorumları, Chrome'un popüler uBlock Origin eklentisi baş geliştiricisi olan Raymond Hill tarafından yinelendi ve değişiklik, mevcut öneriye göre yürürlüğe girdiğinde "artık varolmayacağını" söyledi.

Chrome için önemli bir tartışma listesine konan bir mesajda, Google, uzantıların "güvenliğini [ve] gizliliğini" geliştirmek ve performanslarını artırmak için değişiklikler yapmak istediğini söyledi.

Genellikle, eklentiler gelen verileri incelerken web sayfalarının yüklenmesi daha uzun sürdüğünü belirtti.

Satır, Google’ın, kullanıcıların ziyaret ettiği sitelerden aldıkları verileri değiştiren uzantıları durdurma planını havaya uçurdu. Bu, gelen verileri engelleme, değiştirme veya yeniden yönlendirme yeteneği, uzantıların reklamları ve açılır pencereleri durdurma becerisinin yanı sıra kullanıcıları izleme veya verilerini yakalama girişimlerini engellemesinin anahtarıdır.

Önerilen güncelleme, uzantıların yalnızca verileri değiştirmek yerine gelen verilere bakabileceği anlamına gelir.

UBlock Origin'den Bay Hill The Register'a “Bunu yaparken neyin kazanılacağını göremiyorum” dedi.

Diğer geliştiriciler, tarayıcı uzantılarının kullanıcıları koruma yeteneğini kısıtlayabilecek önerileri ayrı ayrı işaret etti.

Yorumların ve eleştirilerin ardından, Google, yapmaları gereken değişiklikleri sınırlandırmak için tarayıcı eklentilerinin üreticilerine danışmayı planladığını söyledi.

Google tartışma mühendisi Devlin Cronin, Chrome tartışma listesine konan bir mesajda, "Bu tasarım hala taslak durumda ve büyük olasılıkla değişecek."

"Amacımız uzantıları kırmak değil" diye ekledi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları