Google, başlıklara ve yayıncı adlarına daha fazla vurgu yaparak Haber sekmesini yeniden tasarlıyor
Sayfadaki daha az haberi tıkayarak kaynakları daha net hale getirmek

Google, netlik için bilgi yoğunluğunu feda eden yenilenen bir tasarıma sahip, masaüstü arama işlevinin Haberler sekmesinde bir güncelleme gerçekleştiriyor.

Şirketin tweet ile duyurduğu yeni tasarım, News sekmesinin görünümünü özel Google News sitesine yakın bir hale getiriyor. Haber hikayeleri artık liste yerine kart biçiminde gösteriliyor, başlıklar ve yayıncıların isimleri daha belirgin hale geliyor. Aynı zamanda şirket hikayeleri daha net bir şekilde gruplandırıyor gibi görünüyor, bu nedenle geniş bir konuyu (“MLB” gibi) ararsanız, farklı kapsama alanlarını ayırt etmek daha kolaydır.

Değişikliğin kendisi nispeten küçük, ancak Google’ın haber ürünlerini geliştirmek için daha büyük bir çabasının parçası. Teknoloji devinin haberlere yaptığı muamele bazen bir araştırma sonrası gibi görünüyor, şirket içeriğinde arama ve toplama özellikleri içeriğe sahip olacak. Ancak dijital haberlere duyulan endişe son yıllarda artmış, yayıncılar gelirleri ve uzmanların düşük kaliteli kaynakların çoğalması konusunda uyarıcı olacağı endişesiyle endişelendi.

Google’ın yanıtı çok yönlüdür. Yerel haber kuruluşlarıyla ortaklıklar kurdu; kullanıcıların yayıncılara abone olmalarını kolaylaştıran yeni mekanizmalar yarattı; Sahte haberlerle savaşacak programlar hazırla; ve yeni AI özellikleri ile kendi özel News uygulamasını yeniden başlattı. Bir faaliyet telaşı var, ancak bu programlardan herhangi birinin mevcut medya ortamının temel dinamiğini değiştirip değiştirmeyeceği belli değil, ancak kullanıcıları şüpheli yayıncılara iterken yayıncıların gelirlerini düşürmeye devam eden teknoloji platformlarıyla devam ediyor.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları