Google Adsense Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey
Web sitelerinin önemli gelir kapılarından biri olan Google Adsense’nin alan adı bazlı yaptırımlarına karşı alınabilecek önemleri ve itiraz yollarını bu yazımızda derlemeye çalıştık.

Sayısı milyarları aşan web site okyanusunda ufak ve orta ölçekli web site sahiplerinin en büyük isteklerindan bir tanesi de internet sitelerinden derli toplu bir gelir elde etmek. Bu noktada en fazla başvurdukları sistem ise dünya devi Google’ın bu alanda hizmet veren servisi Adsense oluyor.

Google Adsense'e neden rağbet var?

Halk tabiriyle “kaşık ile verip kepçe ile almak” tabiri ile faaliyet gösteren reklam ağları internet site sahiplerini tatmin etmiyor. Özellikle Türkiye’de faaliyet gösteren reklam ajansları yüzde 18 KDV ve yüzde yirmilik stopaj kesintisini de kazancın içinden düşerek internet site sahiplerini zor durumda bırakıyor. Haliyle internet site sahipleri ister istemez rotasını Google Adsense dönüştürüyor. Katı kurallarıyla, esnemez ölçütüyle olumlu olumsuz birçok eleştiriye Google Adsense görece sektörün lideri konumunda.

Google Adsense'in kuralları ihlal edenlere karşı yaptırımları neler?

Kriterleri üzerinde oldukça dirsek çürüttüğü, sağlam yöntem alt yapısıyla hem reklamvereni hem de yayıncıyı korumaya çalışan Adsense’den ayda binlerce dolar kazanan yayıncılar bulunuyor. Webmaster camiası pek çoğunu bir "kent efsanesi" olarak görse de, şu husus bir gerçek ki Adsense en fazla kazandıran reklam platformu. "Uyanıklara" katiyen taviz vermeyen Google Adsense’in hesap bazlı ban, ve alan adı ban olmak suretiyle iki çeşit ölçütü var. Bu yazımızda alan adı düzeyindeki yaptırımı masaya yatırmadan önce Google Adsensen Neden Ban Koyar? sorusuna yanıt arayacağız. Elbette bu yazıda hepsini birden ele almak mümkün olmaz ancak en azından önem arz edenleri sıralamakta yarar var.

1. Geçersiz Trafik: Yayıncıların gösterim oranını yükseltmek adına sahte, inorganik trafikleri sitesine yönlendirmesi Adsense’nin katiyen taviz göstermediği konular. Google sahte trafiği referal (trafiğin kaynağı) , trafiğin sayfa içindeki hareketleri ve sayfada kalma süresi gibi etmenleri göz önünde bulundurarak basitçe belirleme edebiliyor.

2. Geçersiz Tıklama: Web site içinde "bize destek olmak için lütfen reklamlara tıklayın" gibi yönlendirici mesajlar, tanıdıklardan reklam tıklatma ricası gibi durumlara Google Adsense katiyen müsahama göstermiyor. "Google arkadaşımıza reklam tıklattığımızı nasıl biliyor?" diye düşünebilirsiniz. Bu tür durumlarda kullanıcı siteye girer girmez reklama yönelmek gibi standart bir davranış sergilediği için belirlenmesi Google için çok zor değil.

3. Uygunsuz Reklam Yerleşimi: Sayfa başına izin verilen reklam sayısının aşılması, reklamların internet sitesinin bir ögesiymiş gibi kamufle edilerek sunulması yine Google Adsense’nin sık sık yaptırım uyguladığı konular arasında.

4. Müstehcen İçerik: Google Adsense +18 içerik barındıran siteleri kabul etmiyor.

Alan adınınız Adsense'de neden yasaklı?

Bu hususta hizmet veren birçok sistem var. Fakat en doğru sonuç veren bannedchecksite.com. Alan adı üzerinde reklam önizlemesi yaparak en doğru sonuçları veren bu sistemde sorgulama sonrası ekranda reklam görüyorsanız bahse konu alan adı Adsense’de yasaklı değildir. Fakat ekran boş çıkıyorsa bahse konu alan adı Adsense’de yasaklıdır. Bu tip alan isimlerini satın almamanızı öneririz.

Kuralları ihlal etmediğiniz halde alan adınızın yasaklandığını düşünüyorsanız itiraz yoluna gidebilirsiniz. Bu adrese gidip formu doldurmanız gerekiyor.

Bu girişiminizden sonra isteğinize dair bir yanıt e-postası alacaksınız. Yetkililerin direktiflerini uygulamanız durumunda alan adınızı Google Adsense ile tekrar barıştırmanız mümkün olabiliyor


"Google Adsense Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Google Adsense Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Adsense Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0