Göbek Fıtığı
Göbek Fıtığı
Göbek Fıtığı

 

Göbek fıtığı birçok kişinin başına elen ve aynı zamanda günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Genel olarak bağırsak veya yağ dokularının göbek deliğinin yakınındaki bir bölgeden geçmesi ve dışarıya doğru bir yol bularak çıkması durumudur. Çoğu zaman ağrılı ve sancılı bir hastalık olduğu gibi aynı zamanda akıntılar kötü kokabildiğinden dolayı gün içi sürekli olarak yakından takip edilmesi gerekir. Eğer bir kişide göbek bölgesinde dışarıya doğru oluşan bir şişlik veya şekil bozukluğu görülürse o zaman mutlaka uzman bir doktora görünmesi gerekir. Çünkü bu belirtiler göbek fıtığı belirtileri olarak bilinir ve erken alınacak önlemler büyük sıkıntıların önüne geçilmesini sağlayabilir.

Göbek Fıtığı Riskli mi?

Göbek fıtığı içinde ince bağırsak ile karın için yağ dokuları yer alır. Eğer hastalar bu durumu ciddiye almayıp gün içinde sürekli olarak ağır kaldırmak veya ani hareketler yapmak gibi hatalara devam ederlerse o zaman ciddi sorunlar ile karşılaşabilirler. Göbek fıtığı ilerleyen zamanlarda kabızlık, ağrı, şişlik, kusma, bulantı veya kusma gibi etkilere neden olabilir. Aynı zamanda gerekli tedbirler alınmadığı takdirde fıtıkta boğulma meydana geleceği için acil olarak cerrahi müdahale gerekebilir. Bu duruma tıp alanında fıtık boğulması adı verilir. Eğer bağırsak sıkışırsa o zaman kan akışı tamamen kesilir ve bu durum doğal olarak doku ölümüne neden olabilir.

Göbek fıtığı hastalığı olan kişilerin gün içinde çok dikkatli olmaları ve bazı fiziksel aktivitelerinde iki kat zen göstermeleri gerekir. Özellikle tuvalette ıkınmak, göbekte beliren şişliğin üzerine baskı uygulamak, yüz üstü yatmak veya buna benzer hareketle fıtık için ciddi sorunlara neden olabilir. Bu sebeple fıtığı olan kişilerin bu konuda her an dikkatli olmaları ve kesinlikle risk alacak hareketlerden uzak durmaları gerekir. Aksi takdirde fıtık farklı sorunlara da neden olacak hale gelebilir. Göbek fıtığı ameliyatı kimi zaman çok kolay olabilirken kimi zaman ise çok zor olabilir. Bu tamamen fıtığın durumuna ve hastanın yaptığı hatalı davranışlara bağlıdır.

Göbek Fıtığı Ameliyatı

Göbek fıtığı ameliyatı yapılırken doktorlar bir yama kullanırlar. Bu yamanın hangi katmanlar arasında konulacağı ve aynı zamanda veya nasıl tutturulacağı çok önemlidir. Bu sebeple fıtık ameliyatını yapacak olan doktorların mutlaka gerekli deneyime sahip olmaları ve adımlarını nasıl atacaklarını bilmeleri gerekir. Hata yapılmaması gereken hassas bir ameliyattır. Ameliyat sırasında veya sonrasında bazı önemli komplikasyonlar oluşabilir. Bu sebeple hastalar mutlaka bir süre yakından takip edilmeli ve kontrolleri de düzenli olarak yapılmalıdır. Genellikle 2-3 saat süren bu ameliyat yaşlı hastalarda daha uzun sürebilir. Zamanında tedavi edilmediği takdirde kabızlık, şiddetli ağrı, kusma, gaz veya bulantı gibi olumsuz durumlara neden olabilir. Bu sebeple göbek fıtığı olan kişilerin hiç zaman kaybetmeden uzman doktorlardan yardım almaları gerekir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları