Gençliğin kalbi MZV Gençlik Zirvesi'nde attı
Gençlerin her sene büyük bir heyecanla beklediği MZV Gençlik Zirvesi’nin üçüncüsü, ilham verici konuşmacılar ve soluk kesen performanslar ile, Van’dan Tekirdağ’a, Balıkesir’den Manisa’ya Türkiye’nin dört bir yanından gelen 2.500’ü aşkın lise ve üniversite öğrencisini Zorlu PSM’de bir araya getirmiştir.

Mehmet Zorlu Vakfı’nın gençlerin 21. Yüzyılın gerektirdiği kabiliyet ve yetkinlikler ile donanmalarına destek vermek amacıyla düzenlemiş olduğu ‘21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nın ayrılmaz bir parçası olarak her yıl Kasım ayının üçüncü haftası düzenlediği ‘Mehmet Zorlu Vakfı (MZV) Gençlik Zirvesi’, 2.500’ü aşkın İdadi ve üniversite öğrencisinin katılımıyla 25 Kasım Pazar günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirildi. Türkiye’de, bu kadar fazlaca sayıda dalında uzman ve mühim ismi aynı mekânda, tüm gün bir araya getiren, gençlerin kariyer ve geleceklerine odaklı nadir etkinliklerden önde gelen ‘MZV Gençlik Zirvesi’, üçüncü yılında da esin veren konuşmacılar ve ilgi çeken performanslar ile gençlerin gönlünü fethetti.


MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut'un moderatörlüğünde gerçekleştirilen MZV Gençlik Zirvesi’nde; 4129 Chief Happiness Officer CEO’su Alemşah Öztürk, Armut.Com Kurucu Ortağı Başak Taşpınar Değim, Dijital İletişim Danışmanı ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ercüment Büyükşener, Vestel Ticaret A.Ş Genel Müdürü Ergün Güler, Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı ve Universum Orta Doğu Direktörü Evrim Kuran, DO Venture Partners Kurucu ve Yönetici Ortağı Duygu Öktem Clark, İhtiyaç Haritası Kurucusu, Oyuncu Mert Fırat, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Psikolog, Yazar Prof.Dr.Acar Baltaş, New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Şirin, Yeni Media Sanatçısı & Araştırmacı Refik Anadol, BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Logo Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut, Tink, Teknoloji ve İnsan Kolejleri Kurucu ve CEO’su Zeynep Dereli ile imece ve genç girişimciler paneli katılımcıları ilham sağlayan konuşmaları ile yaşadıkları deneyimleri gençlerle paylaştı.


Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu: ‘Dünya, tarihinin hiç bir döneminde bulunmadığı kadar süratli bir şekilde değişiyor. Bizler de kendimizi bu değişime adapte etmeliyiz’

Zirve’nin açılış konuşmasını yapan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu “Zorlu Grubu olarak yaptığımız her işin ya da projenin; topluluk için değer yaratması gerektiğine inanıyoruz. Bu seka doğrultusunda gençlerimizi her platformda destekliyoruz. Bunun için kendisi de bir öğrenim gönüllüsü olan; Grubumuzun Kurucusu Hacı Mehmet Zorlu’nun liderliğinde; Mehmet Zorlu Vakfı’nı kurduk. Vakfı’mız vasıtasıyla; her sene ortalama 2.000 gence burs veriyoruz. Bursların haricinde; Anadolu’nun muhtelif illerinde; öğrencilerin eğitim hayatlarını daha iyi koşullarda sürdürmeleri için okul binaları yaptırdık. Ayrıca, gençlerimizin çıkarlarını geleceğe hazırlamaları için; 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nı tasarladık. Üç yıldır bu alanda eğitimler vermeye devam ederiz. Bu eğitim programının bir parçası olan ‘MZV Gençlik Zirvesi’ni de; gençlerimizin eğitim programımıza gösterdiği ilgiden aldığımız cesaretle hayata geçirdik” dedi. Dünyanın bundan böyle malumat camiasının da ötesine geçmek suretiyle olduğunu ifade eden Olgun Zorlu laflarını şöyleki sürdürdü: “Dünya, tarihinin hiç bir döneminde olmadığı kadar süratli bir şekilde değişiyor. Bizler de kendimizi bu değişime adapte etmeliyiz. Vakıf bünyesinde yaptığımız bütün çalışmalarla gayemiz; gençlerin değişen bu dünyaya hazırlamak; ülkemize ve ülkemizin geleceği gençlerimize katkıda bulunmak. Zorlu Grubu şekilde geleceğimiz olan gençlerimize güveniyor, sürdürülebilir bir dünya hayalini; gençlerimizin hayata geçireceğine inanıyoruz.”

 

Prof. Dr. Erhan Erkut: ‘21. Yüzyıla, 19. Yüzyılın metotlarıyla hazırlanamayız’

MZV Gençlik Zirvesi’nin moderatörlüğünü icra eden Prof. Dr. Erhan Erkut, Zirve’nin açılışında yapmış olduğu konuşmada, “21. Yüzyıla, 19. Yüzyılın metotlarıyla hazırlanamayız. 21. çağ yetkinlikleri eğitim programını da bu sebeple başlattık. Programımıza o kadar yoğun ilgi oldu ki, eğitimlerimizi önümüzdeki yıl MVZ bursiyerleri dışındaki öğrencilere de açacağız.MZV Gençlik Zirvesi’ni de bu eğitimin bir parçası olarak gerçekleştiriyoruz. İlk yıl 700 şahıs başvurdu. İkinci yıl 7 bin 500 kayıt gerçekleşti ve 2500 şahıs katıldı, 4 bin şahıs de canlı izledi. Bu sene üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Zirve’de salonumuz doldu taştı. Gençlerimizin bu ilgisi bizi istikbal adına daha da umutlandırıyor” dedi. Konuşmasında gençlere sürekli öğrenme dönemi içinde olmaları icap ettiğinin altını çizen Erkut önerilerini şu şekilde sürdürdü: ‘Kendi kendinizin mentoru koçu olun. Yola çıkmak için öncelikle özgüven şart. Otonomi fazlaca mühim. Artık siz karar vereceksiniz, başkaları değil. Çünkü tek hayatınız var ve bunu yaşayın.’

 


Vestel Ticaret AŞ Genel Müdürü Ergün Güler: ‘Almanya’da dünyaya gelen bir işçi evladı olarak bigün mutlaka Türkiye’de katma kıymet yaratan bir meslek kuracağım diye hayal etmiştim’

‘Almanya’da doğmuş bir işçi çocuğu olarak bigün ne olursa olsun Türkiye’de katma kıymet yaratan bir meslek kuracağım diye hayal etmiştim’ diyen Vestel Ticaret AŞ Genel Müdürü Ergün Güler ise, bu aile içerisinde, coşku ve tutkumun peşinden giderek her gün ülkem için kıymet yaratmaya odaklandım. Ben bu ihtiras ve heyecanın ardından gittiğim için Zorlu Grubu’nda da girişimci ruhumu koruyor, ülkem için canla başla çalışıyorum. Heyecan ve tutku oldukca mühim. İnsanı yataktan her sabah alarmsız kaldıran bu ihtiras ve heyecandır. Siz ergenler de böylesi yüksek ihtiras ve heyecana haiz olursanız her gün yataktan fırlayarak kalkarsınız. O yüzden içinizdeki tutku ve heyecanı hiçbir zaman kaybetmeyin” dedi.

 


Imece’den yardımcı sektör takımlar toplumsal girişimlerini gençlerle paylaştı

Zorlu Holding’in kurucu ortaklarından bulunduğu sosyal inovasyon platformu imece’de yardımcı alan takımlardan TOYİ, Kızlar Sahada Akademi ve Hayal Gücü Merkezi, sosyal girişimlerini MZV Gençlik Zirvesi’nde paylaştı. Zorlu Holding’in yardımıyla imece’nin Türkiye’de tesir yatırımcılığının önünü açtığını dile getiren ekipler; sürdürülebilir, yenilikçi ve kıymet yaratan toplumsal girişimciliğin toplumsal meselelerin çözümüne ciddi katkılar sağlayabileceğini söylediler. Imece olmasa kendilerinin de toplumsal girişimciliğe bu kadar basit adım atamayacaklarını dile getiren ekipler, toplumsal girişimciliğin 360 derecelik bir bakış açısıyla değerlendirilmesini ve nakit kazanmanın değil hayallerinin ardından giden sosyal girişimcilerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini söylediler.


Günün sürprizini Yalın yapmış oldu!

MZV Gençlik Zirvesi’nde Barış İçin Müzik Vakfı bir konser verirken konuşmacılardan Evrim Kuran, verdiği türkü ziyafeti ile gençlere eğlenceli anlar yaşattı. Etkinliğin aslolan sürprizi ise kapanıştaydı. Sahnede pop müziğin sevilen sesi Yalın’ı kabul eden gençler luk çığlıkları atarken konser boyunca yerinde duramadılar. Doyasıya eğlenen gençler; özgün içerikleri, eğlenceli sohbetleri ve sürpriz performansları ile dikkat çeken MZV Gençlik Zirvesi’nden büyük mutlulukla ayrıldıklarını ve gelecek yıl yapılacak zirveyi heyecanla beklediklerini dile getirdiler.


"Gençliğin kalbi MZV Gençlik Zirvesi'nde attı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Gençliğin kalbi MZV Gençlik Zirvesi'nde attı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gençliğin kalbi MZV Gençlik Zirvesi'nde attı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0