Geleceğe Kodlama Merkezi'nde hazırlanıyorlar
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Eğitim Merkezi'nde teknoloji sahasında öğrenim piyasa öğrenciler, geleceğin bilim adamları olma yolunda ilerliyorlar.

Trabzon Valiliği, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce imzalanan protokolle, 2017 yılında hizmete giren merkezde kod, 3d teknolojiler, robotik, dil öğretiminde teknoloji kullanması, yapay zeka ve grafik konularında öğrencilere öğrenim veriliyor.

Hafta sonları merkezde bir araya gelen öğrenciler, profesyonel eğitimciler gözetiminde bilgisayar üzerinde yazdıkları kodları somutlaştırmak için emek verme yapıyor. Temel elektronik dersi saha öğrenciler, elektronik devre elemanları, devre kurma, lehimleme ve mekatronik mevzularını öğreniyor.

Aynı sürede kendi yazılımlarını da deneyimleyen öğrenciler, aldıkları kodlama eğitiminin üzerine elektronik bilgisini de ekleyerek otomasyon ve robot tasarımları geliştirebilmek için tatbik alanı da buluyor.

İl Mili Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kodlama Merkezi hakkındaki bilgi vererek, hafta sonu eğitim saha 152 öğrencinin, 56 bin talebe arasında sınava girerek başarı yayınlayan çocuklar olduğunu söyledi.

 

Aktaş, amaçlarının kodlama eğitimi konusunda farkındalık yaratmak olduğunu anlatarak, "Kabiliyeti ve yeteneği olan öğrencilerimiz, bilimsel niteliği olan bir komisyon tarafından eğitime tabi tutularak, hafta sonucunda kodlamayla ve öteki türleriyle alakalı eğitimlerini almaktadırlar. Kodlama merkezinde almış oldukları eğitimlerden ziyade bu alanda sosyal faaliyetler konusunda da emekler yapıyoruz. Bu şekilde bir oldukça çalışmamız mevcut. İnşallah öğrencilerimiz geleceğin bilim adamları olma yolunda güvenli adımlarla ilerliyorlar." dedi.


Geleceğe Kodlama Merkezinde hazırlanıyorlar
"Öğrencilere, Selçuk Bayraktar'ı misal gösteriyoruz"

Kodlama Merkezi öğretmenlerinden Emin Terzi de her sene haziran ayında sınava girerek başarı yayınlayan 4-5-6-7 ve 8. Sınıf öğrencilerinden 152'sinin çalışmalara katıldığını belirterek, projesi olan lise ve üniversite öğrencilerinin de merkezde tahsil alabildiklerini anlatım etti.Terzi, öğrencilerin ufkunu açmayı hedeflediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Artık her şey bilgisayar ve bilgisayar üzerinden oluşuyor. 12 kişiden oluşan öğretmen ekibimizle, burada 'kendisi, milleti ve vatanı için neler yapabilir?' konusunda bilinçli ergenler yetiştirmeye çalışıyoruz. Hayali olan öğrencilerin projelerini de yapmaya çalışıyoruz. Bu mevzuda ise insansız hava aracı hayalini gerçekleştiren Selçuk Bayraktar'ı örnek gösteriyoruz."

Kodlama Merkezi'nin 2 yıldır faaliyette olduğuna dikkati çeken Terzi, "Öğrencilerimiz kod yazılımı, 3d teknolojiler, robotik eğitimi, suni zeka ve grafik konularında fazlaca başarıya ulaşmış projeleri hayata geçiriyorlar. Ve ileride de yapacağımız güzel projelerle Türkiye bizi % konuşacak. Biz burada geleceğin mimarını, doktorunu, mühendisini ve İlim adamını yetiştirmeye çalışıyoruz. Artık hayatımızın her yerinde teknoloji mevcut. Ve gün geçtikçe gelişen teknolojiye öğrencilerimizin yetişebilmesi için çalışıyoruz. Çünkü öğrencilerimiz meslek sahibi olduktan sonra da teknolojiyle her zaman iç içe olacaklar." değerlendirmesinde bulundu.

7. Sınıf talebesi Suğranaz Uzunosmanoğlu öğretmenlerinin yönlendirmesinin peşinden sınavda başarı gösterip, Kodlama Merkezi'nde öğrenim almaya başladığını belirterek, "İleride iş şekilde yazılım mühendisliği düşünüyorum. O nedenle kodlama ve bilgisayarlara dair her şeyi burada öğreniyorum. Öğrenirken de eğleniyorum. Hayalimde canlandırdığım projelerle TÜBİTAK yarışmalarına katılmayı düşünüyorum." dedi.

Kodlama Merkezi öğrencilerin Efe Sarı ise bilgisayar mühendisi olmak istediğini anlatım ederek, "8. Derslik öğrencisiyim. Hedeflerim doğrultusunda ilerlemem için burası bana çok destek oluyor. Grafik tasarlama üstüne çalışmalarımı sürdürüyorum. Şu anda ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafınca düzenlenen bir müsabaka için hazırlıklarımıza devam ederiz. Güzel bir derece alarak Trabzon'u temsil etmek istiyorum." diye konuştu.

 

Hürriyet


"Geleceğe Kodlama Merkezi'nde hazırlanıyorlar konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Geleceğe Kodlama Merkezi'nde hazırlanıyorlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geleceğe Kodlama Merkezi'nde hazırlanıyorlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0