Ericsson Türkiye’de Küresel Teknoloji Araştırma Laboratuvarı Kurdu
Ericsson (NASDAQ: ERIC) Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı’nın açılışını TÜBİTAK’la imzaladığı protokol eşliğinde 4 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirdi.

Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı, Türk araştırmacılara yeni uluslararası patent ve araştırma yayınlama fırsatı sunarak, küresel ölçekteki araştırma ve standartlara doğrudan katkıda bulunacak.


Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı TÜBİTAK’ın ‘TEYDEB 1515 - Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı’nı kapsamında hayata geçiyor. TÜBİTAK, 2014 senesinde kendi sahalarında önder Ar-Ge odaklı firmaların, Türkiye’de Ar-Ge laboratuvarı kurmasını veya var yapılarını geliştirmesini desteklemek amacıyla, ‘TEYDEB 1515 - Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı’nı başlatmıştı. Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı, Türkiye malumat teknolojileri ve iletişim sektöründe bu program kapsamında desteklenen ilk inceleme laboratuvarı olma durumuna sahip.


‘Ericsson Araştırma’, önümüzdeki 5-10 sene arasında global endüstriyi yine şekillendirecek inovatif sistem konseptleri ve patentlenebilir teknolojileri geliştirerek, standardizasyona öncülük eden küresel bir inceleme organizasyonu. Bugüne kadar 4 kıtada 10 ülkede çalışmalarını sürdüren organizasyon, Türkiye’deki laboratuvar ile bu sayıyı 11’e yükseltti.

 

“Hedef dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak”

 


Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet Fatih Kacır ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye’mizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmak istiyoruz. Bu vizyon çerçevesinde oluşturduğumuz Milli Teknoloji Hamlemizle, teknoloji süreçlerinde yaşanan paradigma değişimlerini yakalamak ve lüzumlu yapısal dönüşümleri gerçekleştirmek suretiyle politikalarımızı hayata geçiriyoruz. Milli Teknoloji Hamlemizin önemli bileşenlerinden bir tanesi de Türkiye’yi istisnai araştırmacılar ve bilim insanları için cazibe merkezi haline getirme amacıdır. TÜBİTAK öncül Ar-Ge Laboratuvarı destek programı kapsamında dünyanın kabul edilen firmalarının ar-ge yeteneklerini ülkemize çekiyoruz. Yenilikçi fikirlerini hayata geçirirken, teknik malumat ve birikimlerini ekosistemimize taşıyorlar. Şu ana kadar dört firma bu desteklerden faydalanıyor ve ülkemizin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyor. Açılışında bulunduğumuz Ericsson Araştırma Laboratuvarı da bu kapsamda güzel bir misal olacaktır. Öte yandan sürdürülebilir kalkınmanın en önemli bileşeninin beşeri sermaye bulunduğunun farkındayız. Bu bağlamda Uluslararası Lider Araştırmacılar programı ile ülkemize gelen araştırmacılar; ancak üniversite içerisinde değil, hususi sektörde de emek verme ve kendi ekiplerini kurma fırsatına haiz olacaklar.”

 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal: “Bu Araştırma Laboratuvarı kullanıcılar, sanayi ve üniversiteler ile etkileşim şeklinde emek harcayarak kullananların gereksinimlerini, değişik konsept ve çözümlerin sanayi için önemini inceleyecek. Doğru kişileri içerisinde toplayıp değişik alanlar arasında ortaklaşa iş kurarak geleceğin teknolojileri için yapılacak inceleme ve inovasyon çalışmalarına öncülük edecek Ericsson’un bu çabalarını desteklemekten kıvanç duyuyoruz” şeklinde konuştu.


Konuyla ilgili yorum yapan Ericsson Orta Doğu ve Afrika Başkanı Rafiah Ibrahim şunları söyledi: “Dünya çapında faaliyet gösterecek 11’inci yurt şekilde Türkiye’de açtığımız Ericsson Araştırma Laboratuvarı ile önemli bir adım daha atıyoruz. Bu açılış, Türkiye'nin inovasyonunun, girişimci ruhunun ve haiz olduğu büyük yeteneklerin başarısını temsil ediyor. Bu laboratuvarın getireceği fırsatları değerlendirmek suretiyle yerel ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”


Aralarında üniversitelerin de bulunduğu 70’ten fazla mahalli kurumla ortaklık meydana getiren Ericsson Türkiye, 140 Ar-Ge projesi yürütüyor.


"Ericsson Türkiye’de Küresel Teknoloji Araştırma Laboratuvarı Kurdu konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Ericsson Türkiye’de Küresel Teknoloji Araştırma Laboratuvarı Kurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ericsson Türkiye’de Küresel Teknoloji Araştırma Laboratuvarı Kurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0