Endüstri 4.0
Son dönemde çoğunlukla kullanılan endüstri 4.0 terimi, aslına bakarsak ilk olarak resmi bir halde 2011 senesinde bir teknoloji fuarında duyurulmuştur.

 Almanya temelli olarak malum bu kavram, geleceği yapılandırmak açısından önemlidir. Endüstri 4.0, Sanayi Devrimi ve endüstriyel faaliyetlerin yeni bir boyut kazanması olarak özetlemek gerekirse tanımlanabilir. Aslolan amacı ise bilişim sistemleri ve teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmektir. Bu sayede de düşük maliyet ve enerji ile daha verimli ve yüksek güvenilirliğe sahip donanımlar elde etmek amaçlanıyor. Bünyesinde, otomasyon sistemleri, veri alışverişi ve üretim sistemlerini de barındırmaktadır.

Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri Devrimi olarak da adlandırılan bu kavram yardımıyla, verimli iş modelleri ortaya çıkarmak da önemlidir. Tüm üretim ortamlarında doğru verilerin toplanması, analizi ve iyi bir yol seyretme süreciyle bu amaca erişilmesi planlanmaktadır. Siber- fizyolojik sistemlerle takip yapmak ve fizyolojik işleri seyretmek ve merkezsiz kararların alınmasını sağlamak, sanayi 4.0’ın akıllı sistemleri dâhilinde bulunmaktadır. Nesnelerin interneti ve hizmetlerin interneti ile birlikte siber- fizyolojik sistemler de bu sürecin her aşamasında bulunmakta.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları