Elektronik atık tehlikesi her geçen gün büyüyor!
Akıllı telefon, televizyon, bilgisayar ve daha onlarca farklı elektronik cihaz. Her geçen gün oldukça daha çok zaman geçirmeye başladığımız elektronik cihazlar yaşamı kolaylaştırırken, büyük bir tehlikeyi bununla beraber getiriyor.

Zira, e-atık şekilde bilinen elektronik cihaz atıkları, her geçen gün ciddi bir biçimde artış göstermeye devam ediyor. Bazı ülkelerde elektronik cihazlar için arka dönüşüm programları bulunurken, zamanımız teknolojisinde bunlar oldukca tehlikeli ve emek isteyen süreçler olarak değerlendiriliyor.

Elektronik atık seviyesi 44,7 milyon metrik tona ulaştı!
Birleşmiş Milletler Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından hazırlanmakta olan rapora nazaran, 2016 yılında atılan elektronik cihazlardan yalnızca yüzde 20’sinin geri dönüşüm sürecine dahil edilmiş olduğu ortaya çıktı

Elektronik atık miktarının ortalama 44.7 milyon metrik ton seviyesine ulaştığının belirtildiği rapora bakılırsa, arka dönüştürülmediği için kaybedilen ham maddelerin değerinin ortalama 55 milyar dolar bulunduğu dile getiriliyor.

elektronik-atiklari-2

Elektronik atıkların arka dönüşümü ülkeden ülkeye ciddi farklılıklar gösteriyor. Amerika Birleşik Devleti, dünya genelinde e-atıkların yüzde 14’ünü üretirken, yüzde 25’inden daha azca bir kısmını geri dönüştürüyor.

Dünya genelinde e-atıkların yüzde 16’sını üreten Çin ise, ürettiği atıkların ortalama yüzde 18’lik bir yönünü arka dönüştürüyor. ABD’nin 325 milyon civarında Çin’in ise ortalama 1.4 milyar insana ev sahipliği yaptığını göz önünde bulundurduğumuzda bu sonucun şaşırtıcı olduğunu söyleyebiliriz.


"Elektronik atık tehlikesi her geçen gün büyüyor! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Elektronik atık tehlikesi her geçen gün büyüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Elektronik atık tehlikesi her geçen gün büyüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0