Dünyaya Çok Benzeyen "Proxima B" Gezegeni!
İçerisinde yaşam olabileceği yönünden dünyaya en çok benzeyen gezegenlerin dünyaya en yakın olanı keşfedildi. Karşınızda Proxima B..

Uzay araştırmaları sonucu bulunmuş olan dünyaya en yakın olan gezegen keşfedildi. Herkesin merak ettiği sorulardan biri olan "Başka bir yerde hayat var mı?" sorusunun cevabını bulmak için çalışmalar hızlı bir şekilde ilerliyor.

Şimdiye kadar gerek Mars’ta gerekse birçok farklı gezegende yaşam belirtileri sayılabilecek bulgular ya da dünyaya benzer gezegenler keşfedildi.

6b36c05cd39fc2b7ca07c831e6a936f2fc76c2fb

Proxima B adı verilen bu gezegen Proxima Cantauri adındaki gezegenin yörüngesinde bulunan bir exoplanet, yani ötegezegen. Yapılan detaylı araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bilimsel tahminler gezegenin ne çok soğuk ne de çok sıcak olduğunu gösteriyor. Bu da tıpkı bizim mavi gezegenimiz gibi sıvıların ve özellikle suyun bulunma ihtimalini çok yükseltiyor.

Güneş sistemimizden yaklaşık olarak 4.25 ışık yılı uzaklıkta olan bu gezegen, kırmızımsı bir renge sahip. Aynı zamanda yaşanabilir bölgelere sahip olduğu düşünülen Proxima B, dünyadan daha büyük ancak daha fazla dağlık alana sahip olduğu iddia ediliyor. Bu büyüklüğün %30 oranında daha fazla olduğu düşünülen söz konusu gezegende tek büyük sıkıntı kendi yörüngesinin büyük yıldızına (yani teknik olarak güneşine) bize göre daha yakın olması. Bu da X-ray ışınları başta olmak üzere zararlı beta ışınları konusunda bu yaşanabilir bölgeleri bazı dönemlerde yaşanamaz hale gelebilir.

b35ddbdecd6f65a4ee561804d67ed69fc968577f

Şu anda çalışmaların arttırıldığı bu gezegen şu an için teknik olarak Dünya 2.0 olabilecek en yakın gezegen gibi görünüyor. Eğer yaşanabilirliği oldukça yüksek olursa her ne kadar bu kadar uzakta olsa da bundan uzun yıllar sonra ayrı bir yerleşim hayalleri kurulabilir gibime geliyor. Ancak bu yolculuk öyle dünyanın bir ucundan bir ucuna gitmek gibi olmayacak. Çünkü Dünya’dan bir donanımlı Proxima B’ye ulaşabilmek yıllar sürebilir.


"Dünyaya Çok Benzeyen "Proxima B" Gezegeni! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Dünyaya Çok Benzeyen "Proxima B" Gezegeni! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyaya Çok Benzeyen "Proxima B" Gezegeni! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0