Dünyanın en keskin lazeri!
Lazer araştırmacıları, daha hassas atom saatleri ve daha doğru ölçümler için 10 mHz bant genişliği ve ışık kararlılığıyla dünyanın en keskin lazerini geliştirdi.

“Mükemmel lazerler” teorik olarak özel bir dalga boyunda ışık yayar. Ancak mevcut Teknoloji bunu muvaffak olamaz belirli bir bant genişliğinde çalışır. Lazer araştırmacıları, bu bant genişliğini olası olduğunca daraltarak en iyi lazeri geliştirmeyi emel edinirler.

10 mHz ile dünyanın en keskini!

Beynelmilel bir ekip yalnızca 10 mHz (0.01 Hz) bant genişliğiyle dünyanın en keskin lazerini geliştirdi. Tipik olarak, en iyi lazerler birkaç kHz kadar dar bant genişliğine sahip olabilir. Ancak optik atom saatleri gibi daha hassas aletler için bant genişliğinin daha da daraltılması gerekir.

Bir lazer ışınının kalitesinin diğer ölçümü, ışığın frekansının kararlılığıdır. Belirli bir müddet sonra ışık dalgası salınımları senkronize edilemez. Bu yüzden bir lazer ne kadar uzun müddet "mükemmel eşit aralıklı dalgaları" savunabilirse, o kadar iyidir.

 

en-keskin-lazer-shiftdelete

PTB'den Alman bilim insanları ve JILA denilen bir AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ araştırma grubu tarafından geliştirilen yeni lazer, bu alanların her ikisinde de üstün vaziyette. Küçük dalgalı 10 mHz bant genişliğiyle beraber ışık dalgaları 11 saniye süresince sabit kalır. Bu müddet zarfında ışın takriben 3,3 milyon kilometre uzağa dağılır. Bu mesafe Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık 10 katı mananına gelmektedir.

Keskin yeni lazerler, daha doğru atom saatleri yapmak ve ultracold atomlarında daha net ölçümler gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Araştırmacılar, aynaların yapısını değiştirerek ve rezonatörün içindeki sıcaklığı düşürmenin yollarını bulmak ve bant genişliğinin 1 mHz altına indirilebileceğini belirtiliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları