Dünya'nın En Büyük Teleskobu Çin'den!
Çin'nin uzaydaki yaşamı araştırmak için kullanıma sunduğu FAST, dünya üzerindeki en büyük teleskop ünvanını aldı. FAST insanlık için hangi önemli görevi üstlenecek?

Çin, Guicou eyaletinin Pingstang kasabasına kurduğu Küresel Diyafram Radyo Teleskobu’nun (FAST) resmen devreye sokulduğunu duyurdu. Teleskop, 500 metre çapıyla dünyanın en büyük radyo teleskobu olma rekorunun sahibiyken uzaydaki yaşam bulgularını tespit etme görevini üstleniyor.

FAST’in maliyeti

Gizmodo’nun haberine göre, Çin teleskobun yapımı için 180 milyon dolar yatırım yaptı. Ek olarak teleskobun sinyalleri doğru alması ve manyetik parazitlerin olmaması için bölgedeki yaklaşık 10 bin vatandaş da tahliye edildi. Haliyle Çin hükümeti bu vatandaşların zararlarını da karşılamak zorunda kaldı.

fastt

FAST’in rakipleri

FAST’in Porto Riko’da bulunan Arecibo teleskobundan neredeyse iki kat daha büyük olduğu belirtiliyor. Teleskop, Almanya’daki Effelsbergteleskobundan ise 10 kat daha güçlü.

FAST neler başarabilir?

FAST’in şu anki donanımıyla bir uzaylı medeniyeti keşfetme potansiyelinin daha uzak ve karanlık gezegenleri görebilmesi sebebiyle 5-10 kat olduğu belirtiliyor. Teleskop sayesinde daha fazla titreşen yıldız tespiti de mümkün olacak. Bu sayede yer çekimi dalgaları veya uzay-zamandaki dalgalanmaların izlenmesi ve anlaşılmasıyla galaksilerin evrimi ve evrenin kökleri daha iyi anlaşılabilecek.

FAST’in ilk 2-3 yıl sadece Çinli astronomlara açık olması, daha sonrasındaysa tüm dünyadaki bilim insanlarına açılması planlanıyor.

Ayrıca, Çin 2022’de bir uzay istasyonu inşa etme planları yaparken Ay’a ilk adımı ise 2036’ya kadar atmak istiyor.


"Dünya'nın En Büyük Teleskobu Çin'den! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Dünya'nın En Büyük Teleskobu Çin'den! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya'nın En Büyük Teleskobu Çin'den! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0