Daire Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Daire satın almak, yaşamınızda gerçekleştireceğiniz önemli yatırımlardan bir tanesidir.

Özellikle uzun vadede kar edebilmek adına yatırım alternatiflerini değerlendiren pek çok kişi, belli bir süre içerisinde yaşamak ve daha sonra kiraya vermek maksadı ile daire satın almaktadır. Daire satın almak, özellikle kira fiyatlarının oldukça yüksek olduğu Türkiye gibi ülkelerde daha da fazla kişi tarafından tercih edilen bir alternatiftir. Fakat böyle yüksek bir sermaye gerektiren yatırımı yapmadan önce, detaylı bir araştırmanın gerçekleştirilmesi önemlidir. Bu konuda size yardımcı olabilmek adına, daire satın alırken dikkat edilmesi gerekenler temalı bir makale hazırladık. Yatırım nesneniz konusunda kesin bir karar vermeden önce, aşağıdaki maddeler açısından onu detaylıca değerlendirmeniz önemlidir.

Daire Satın Alırken Değerlendirilmesi Gereken Kriterler

Daire satın alırken değerlendirilmesi gereken pek çok kriter bulunmaktadır. Bunlar kısaca incelenebilir:

  1. Lokasyon: Dairenin hem güncel değerini hem de gelecekteki değerini belirleyecek olan en temel faktör dairenin lokasyonudur. İç özelliklerden bağımsız olarak, bir dairenin lokasyonu, değerinin iki – üç kat otomatik olarak artmasına ya da azalmasına sebep olabilir. Bundan dolayı daire yatırımında lokasyona önem vermeniz gereklidir. Çoğu zaman lokasyon, yalnızca satış fiyatları üzerinde değil kira fiyatları üzerinde de etkili olmaktadır. Bundan dolayı bir daire satın almak ve bu daireyi kiraya vermek için kullanmak isteyenler sıklıkla lokasyon fizibilitesi gerçekleştirmektedir.

Lokasyon seçimi yaparken stratejik kararlar almak önemlidir. Elinizde bulunan sermaye ölçüsünde en pahalı bölgeden küçük bir daire satın almak yerine, gelecek konusunda ümit vadeden bir lokasyondan görece daha kaliteli bir yapıya sahip olan bir evi satın alabilirsiniz. Bu da stratejik bir emlak konut yatırım planına sahip olmanızı sağlayacaktır. Elinizdeki sermayeyi uzun vadede verimli olacak şekilde değerlendirebilmek adına pek çok alternatifi incelemeniz gerekmektedir. Bundan dolayı çok sayıda ilanı aynı anda bünyesinde barındıran emlak arama motorlarını tercih edebilirsiniz. İçerisindeki binlerce ilan ile Flatfy daire arama sitesi kullanışlı ara yüzü ve güvenilir bilgi paylaşım ağı ile Türkiye ev arayan pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

  1. Cephe: Satın alacağınız dairenin hangi cepheye baktığı da en az lokasyonu kadar önemlidir. Özellikle sürekli olarak yaşamaya devam edebilmek adına ev kiralamak isteyen aileler sıklıkla cephesi doğu yönüne bakan daireleri tercih etmektedirler. Çünkü içi güneş alan pek çok ev, oldukça kolay bir şekilde doğal yollarla ısınırlar. Bundan dolayı da özellikle kış aylarında bu evde yaşayan bireylerin ısınma maliyetleri oldukça düşmektedir. Bu tür konforlu özelliklerden yararlanmak isteyen bireyler için cephe seçimi gerçekten çok önemlidir. Üstelik güneş alan bir cepheye sahip olan evler satıldığında da daha yüksek fiyatlara satılabilmektedir. Bundan dolayı iyi bir yatırım gerçekleştirmek açısından evin cephesine de dikkat etmek önemlidir.
  2. Oda Sayısı: Ev satın alacağınız bölgede genel olarak tercih edilen genel bir daire yapısı olabilir. Örneğin bazı bölgelerde genellikle 1 + 1 evler tercih edilirken, diğer bölgelerde kalabalık aile nüfusu daha yüksek olduğundan dolayı 3 + 1 ya da 4 + 1 evler tercih edilmektedir. Bundan dolayı yatırım yapacağınız bölgede yüksek talep görebilecek cinsten bir daire satın almanız gerçekten çok önemlidir. Daire arayışı içerisindeyken bu açıdan da araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları