Çin haber ajansından "suni zekalı haber spikeri"
Çin resmi haber ajansı Şinhua, haber metinlerini reel sunucular benzer biçimde okuyup sunabilen dijital haber spikeri modelleri üretti.

Teknoloji gelişmeleri sitesi The Verge'de yer alan habere gore, ajans, reel haber sunucularının görüntülerini makine öğrenme teknolojisiyle birleştirerek haber metinlerini otomatik olarak okuyabilen dijital kompozit modeller geliştirdi.

Ajans, yapay zekayla çalışan modelleri üretmek için Çin'in popüler arama motoru Sogou ile meslek birliği yapmış oldu.İngilizce ve Çince haberler için ayrı şekilde geliştirilen iki insan görünümlü model, reel haber sunucusu görüntülerinden oluşan bir tabaka üstüne yerleştirilen ağız ve yüz animasyonlarından oluşuyor. Okunan haberin içeriğine bakılırsa değişen animasyonlara, sentezlenmiş insan sesi eşlik ediyor.

Haberde görüşüne başvurulan teknoloji uzmanları, makine öğrenme teknolojisiyle geliştirilen dijital kompozitlerin şimdilik "CGI" denilen bilgisayarda üretilen görsel modellerden ve sesli dijital asistanlarda kullanılan ses sentezleme teknolojisinden oldukça üstün sonuçlar vermemekle birlikte, yapay zekayla yaratıldığı için geliştirmeye açık olduğunu altını çizdi.

Şinhua'dan yapılan açıklamada, dijital modellerin, tv, web ve mobil yayıncılıkta haber üretiminde kullanılacağı, yapay zekayla çalışan sunucular sayesinde haber üretim maliyetlerinin düşürülerek etkinliğin artırılmasının hedeflendiği kaydedildi.


"Çin haber ajansından "suni zekalı haber spikeri" konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Çin haber ajansından "suni zekalı haber spikeri" ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin haber ajansından "suni zekalı haber spikeri" ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0