Çatıda elektrik üretene vergi istisnası geldi
Binaların çatısında elektrik üretip ihtiyaç fazlasını satanlar vergi muafiyetinden yararlanabilecek.

Bloomberg HT'nin haberine gore konutların çatısına kurulacak tek bir elektrik üretim tesisinde üretilecek ihtiyaç fazlası elektrik gücünü satanlar "vergiden muaf esnaf" kabul edilecek. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle, 7103 sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunla meydana getirilen değişikliklerin uygulanmasına ilişik usul ve esaslar belirlendi. Buna göre, konutların çatısına kurulacak tek bir elektrik üretim tesisinde üretilecek ihtiyaç fazlası elektrik enerjisini satanlar "vergiden muaf esnaf" kabul edilecek.

Belli şartları var

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak konutlarda kurulu tesislerde elektrik üretimi icra eden ve gereksinim fazlasını satan kişilerin esnaf muaflığından yararlanabilmesi için üretim tesisinin sahip olunan veya kiralanan konutların çatı veya cephelerinde kurulu olması şartı aranacak.

Bu tesisilerin azami kurulu gücü, 10 kilovata kadar olacak ve elektrik sırf bir üretim tesisinde üretilebilecek. Konutunu hem meslek noktayı bununla birlikte mesken şekilde kullanıcıların elde ettiği hasılatları, muafiyet kapsamında kabul edilecek.

Apartmanın ortak ihtiyacının karşılanması için kurulan tesislerden meydana getirilen satışlarda da masraf pusulası idare adına düzenlenebilecek. Böylece apartmandaki tüm malikler yerine sadece yönetim adına tek bir pusula düzenlenmesi ehil olacak.

Çatıda nasıl elektrik üretilir?

Türkiye ve dünyada evlerde en yaygın elektrik üretme yöntemi güneş enerjisi. Bununla beraber eğer ehil rüzgar varsa bu enerji türünden yararlanan yel değirmenleri de kısıtlı şekilde olsa da bu iş için kullanılmaktadır.


"Çatıda elektrik üretene vergi istisnası geldi konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Çatıda elektrik üretene vergi istisnası geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çatıda elektrik üretene vergi istisnası geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0