Call of Duty: Modern Savaş 'propaganda' diyen Rusları kızdırdı
Olumsuz kullanıcı yorumları, Call of Duty'ın Rusya ve Suriye İç Savaşı hakkındaki görüşünü protesto etmek için su bastı.

Call of Duty: Modern Savaş, kurgusal bir Orta Doğu ülkesinde gerçekleşir, ancak bariz bir şekilde İngiliz ve Amerikan güçlerinin kötü Ruslarla savaşmak üzere biraraya geldiği bir anlatı oluşturmak için devam eden Suriye İç Savaşı'ndan unsurları ödünç alır. Tahmin edilebileceği gibi, bu komplo Rusya'da iyi gitmedi.

Modern Savaşın Eleştirisi, Rusya'da serbest bırakılmasından çok önce başladı, ancak belirli bir sahne haftasonu boyunca daha da kızdı. Modern Savaş'ın kurgusal ülkesi Suriye için açıkça bir stand-up olmakla birlikte, aynı zamanda Körfez Savaşı'ndan hem oyunda hem de gerçek dünyada Ölüm Yolu olarak bilinen gerçek bir katliama benzeyen bir katliamla borçlanmaktadır.

26 Şubat 1991'de ABD ve koalisyon kuvvetleri, tanklarda ve diğer araçlarda Kuveyt'ten çekilirken bir Irak Ordusu kuvvetleri sütununa saldırdılar. Bazıları Filistinli sivillerin de varlığını bildirmekte ve tahminler birkaç yüz ila binin ölümü arasında değişmektedir. Bir ABD Deniz Kuvvetleri pilotu, "bir su birikintisi içinde ördek vuruyor gibi" olduğunu söyledi. ABD saldırıları savundu, ancak eski Başsavcı Ramsey Clark ve diğerleri tarafından savaş suçu işlemekle suçlandı. Modern Savaş'ın Ölüm Yolu'ndaki versiyonunda ise, benzer bir katliam yapan Ruslardı.

Bazıları Rusça olan olumsuz bir Metacritic kullanıcı incelemesi seli, Modern Savaş'ın PC Kullanıcı Puanını yazarken 2,8'e düşürmüştür. Bu incelemelerin çoğu tarihi revizyonizmi işaret ediyor, ancak bununla ilgili değil. Modern Savaş'ın Rus eleştirmenleri, Suriye'deki askerlerinin taraf olmadığına inandıkları bir oyunda sadist canavarlar olarak gösterildikleri için çok kızıyorlar.

Bir gözden geçiren, "Bu bir oyun değil - bu politik bir propaganda, ne yazık ki insanların aklını etkileyecek." “Amerikalılara iyi davranıyorum, aralarında pek çok değerli insan bulunduğuna ikna oldum, ancak bu oyunu yapanlar, özellikle de senaryo yazarları alçaktan.”

Modern Savaş ve Suriye

Rus çıkış Rambler.ru bir inceleme Modern Savaş "aptal propaganda" denir.

Modern Savaş'taki Rus kötülerinin hilebaz olduğu düşünülüyor, ancak bu ayrıntı, Suriye İç Savaşı'na dayanmadığı yönündeki eleştirileri ikna etmedi. Infinity Ward 'manşetlerden kopar' yaklaşımını kullanıyor ve hangi manşetleri okuduğunu görmek kolay.

Arka plan için, Amerikan İç Savaşı’ndaki ana Amerikan görüşü, 2011’deki protestoları şiddetle bastıran Beşar Esad’ın hükümetine karşı çıkan “ılımlı isyancılar” ı destekliyor. IŞİD, el-Kaide ve diğer aşırılık yanlılarıyla mücadelede.

Milletler ve siyasi yorumcular arasındaki temel çekişme noktası, her asi grubun ne kadar ılımlı olduğudur. Örnek olarak ABD, bir zamanlar Özgür Suriye Ordusu kadrosu eski başkanı Şef Salim İdris'i destekledi. Bugün, İdris, farklı bir Türk destekli isyancı grubuna liderlik ediyor - aynı isyancılar, Rusya’nın şimdi girdiği kuzey Suriye’den çekilmesinin ardından ABD’nin Suriye’ye karşı savaş suçu işlemekle suçlandı. Bu arada ABD, Esad’ı kimyasal silah kullanmakla suçladı. İdlib’de, son on yılda yapılan birkaç savaş suçu suçundan biri.

Kısacası: Rusya, teröristlerle mücadele ettiğini ve Suriye'yi birleştirmeye ve istikrara kavuşturmaya çalıştığını söylüyor ve ABD, kimyasal silah kullanan bir diktatör ve savaş suçlusu ile mücadele ettiğini söylüyor.

Modern Warfare arsa aynı zamanda kimyasal silahların etrafına odaklanıyor, aynı zamanda ılımlı bir asi grubu da içeriyor, ayrıca aşırılık yanlısı bir grubu da (açıkça El Kaide olan El Katala) ve ayrıca Rus ve ABD müdahalesini de içeriyor (Kaptan tarafından biraz daha İngilizleştirildi) Fiyat ve ekip).

Suriye'ye çok benzerlik gösteren Rus eleştirmenler, kötü Rus askerlerinin tasvirini açık bir Rus karşıtı siyasi açıklama olarak yorumluyorlar. Mayıs 2019'da yapılan bir ankete göre, Rusların yüzde 55'i Suriye'ye Rus müdahalesinin sona ermesini istiyor, ancak Rus askerlerinin acımasız katiller olarak tasvir edilmesinin ne olursa olsun popüler olma olasılığı yüksek değil.

Bu, Modern Savaş serisinin ilk defa Rusya'da heyecan yaratmasına neden olmadı. Daha önce, bir Moskova havaalanında sivilleri vuran gizli bir CIA ajanını betimleyen Modern Warfare 2'nin "Rus Yok" görevi Rus PC versiyonundan kaldırılmıştı. Konsol sürümleri iptal edildi.

Sony bu sefer, Rusya’da PS4’ün Modern Savaş’ın serbest bırakılmasına izin vermedi. Sebebini açıklamamasına rağmen, oyunun Rus medyasından eleştirilmesi açıkça belli oldu. Şu anda tam bir yasak yok, ancak: Modern Savaş PC ve Xbox'ta Rusya'da yalnızca bir indirme olarak mevcut.

ABD oyun geliştiricileri giderek artan bir şekilde uluslararası pazarlar tarafından baskı altına alınmaktadır. Bolivya hükümeti, örneğin Ubisoft’un Ghost Recon Wildlands’daki ülkeyi resmetmesine itiraz etti ve Çin piyasası, Çin askerlerinin herhangi bir ana oyunda kötü niyetli olarak görünme ihtimalinin düşük olduğu bir şekilde düzenlenmiştir. (ABD ve Rusya sınırlarının ötesinde daha aktif olduklarından, Çin'i kapsayan büyük bir dış savaşın “manşetlerden” kopması zor olacağını belirtiyor.)

Muhtemelen uluslararası gerginlik, Battlefield oyunlarının son yıllarda kaynak materyalleri için Dünya Savaşlarına geri dönmesinin sebebiydi ve Call of Duty, bir oyunda Kevin Spacey ve bir diğerinde Kit Harington ile savaşmamızı sağlayarak geleceğe doğru yol aldı. Hiçbir şey, çok iyi olmamaları dışında, bu oyunlar hakkında özellikle tartışmalı değildi. (Bu, Spacey'e karşı cinsel taciz suçlamalarından önceydi.)

Modern Savaşın yeniden başlatılması, Infinity Ward'ın tartışma yaratma kabiliyetinin de yeniden canlanmasına neden oldu ve ABD, Rusya ve Çin ile başa çıkmaya devam ettikçe, bu tür bir uluslararası kültürel çatışmanın daha da artması muhtemel.

Gelecekte de diğer tarafa geçmesi mümkün. ABD, ihraç ettiğinden çok daha az kültür ithal ediyor ve oyun ithal ederken, genellikle Amerikan izleyicilere hitap etmek için tasarlandı. ABD'de birçok Rus yapımı oyun var, ancak bildiğim hiçbiri bugünkü savaşta kana susamış Amerikalıları yenen cesur Rus askerleri hakkında değil.

Ancak, Rusya ekonomisi önümüzdeki on yılda önemli bir büyümeye geri dönerse ve Çin'in oyun pazarı büyümeye devam ederse (neredeyse kesinlikle olacak), ABD, diğer ülkelerden kültür ithal etmenin nasıl bir şey olduğunu daha fazla yaşayabilir.

Pek çok ABD oyun geliştiricisinin bir kısmına sahip olan Çinli oyun devi Tencent, oyunlarını pazarlamak için gücünü, Çinli perspektifleri açıkça belirten Amerikalılara kullanmadı. (Efsaneler Birliği pek politik bir açıklama yapmaz.) Bu asla olmayacağı anlamına gelmez ve aynı şey ABD’nin aksine Çin’e birincil bir pazar olarak dönebilecek Rus geliştiriciler için de geçerlidir. Dünya, rakip anlatılarla doludur ve Rusların Modern Savaşa tepkisi, birçok insanın ABD'den gelen anlatıları tüketmekten bıktığını hatırlatır.

Ayrıca, oyunların “politik olmadığı” iddialarının boşluğunu da pekiştiriyor. Oyununuz, bugünün savaşının kurgusal tasviri üzerine uluslararası eleştiri yaratırsa, korkarım ki biraz politik olabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları