Bulaşık Makinesinin İçinde Cam Kırılırsa Ne Olur?
Mutfaklarda büyük bir yükten kurtaran ve daha az su tüketerek, bulaşıklarımızı yıkamamızı sağlayan bulaşık makineleri, son yıllarda hayatımızın önemli bir parçası haline geldi.

Hemen hemen tüm bulaşıklarımızı yıkayabilme kapasitesine sahip bulaşık makinesinin kullanımında pek çok etken söz konusu olduğundan dönem dönem çeşitli sorunlar yaşayabiliyoruz. Bulaşık makinesinde yıkadığımız cam bulaşıklar yüksek basınçtaki su şiddetine maruz kalıyor. Bu şekilde tüm kirinden arındırılabilmesi mümkün oluyor. Bulaşık makinesinde yıkadığımız bulaşıklar çeşitli nedenlerle kırılabiliyor. İşte bu noktada kırılan bulaşıkların parçalarının ne olduğu ve makineye ne gibi etkileri olduğu merak edilebiliyor. Bulaşık makinenizde buna bağlı bir hata kodu alıyorsanız mutlaka Bulgurlu Arçelik Servisi hizmetine başvuruda bulunmalısınız.

Bulaşık Makinesinde Cam Neden Kırılır?

Bulaşık makinenizde yıkadığınız cam bulaşıklardan birisinin kırıldığını gördüyseniz mutlaka makine içerisinden parçalarını da çıkartmaya dikkat etmelisiniz. Cam bulaşıklarınız normal koşullarda makinede kırılmaz. Ancak hatalı bulaşık yerleştirme başta olmak üzere çevresel faktörlerde bulaşıkların kırılmasına neden olabiliyor. Özellikle de hatalı yerleşimde ya yüksek basınçlı su etkisiyle cam bulaşık aşağıya düşüyor ya da fıskiyeye çok yakın yerleştirildiğinden dönüşte çarpma etkisiyle kırılabiliyor. Bu gibi nedenlerle makinenizde yıkadığınız bulaşıklarınızda kırılma meydana gelebiliyor.

Bulaşık Makinesinde Cam Kırıkları Nasıl Temizlenmeli?

Bulaşık makinenizin iç kısmındaki bölümde görünür kısımda olan cam kırıklarını tüm bulaşık sepetlerini çıkartarak tamamen dikkatlice temizlemelisiniz. Ancak bu işlem yeterli olmaz. Çünkü çamaşır makinesi içerisinde suyu atarken, suyla birlikte cam kırıklarını da pompa filtresine ve pompa hortumuna almış olabilir. İşte bu durumda bulaşık makinesinin suyu dışarıya atamamasına neden olur. Bunun devamında da ya program bitmez ya da yeni bir program başlatılamaz. Bu yüzden bulaşık makinenizin filtresine ve pompa motoruna giden cam kırıklarının da temizlenmesi gerekir. Yıkama sırasında kırılan cam bir tabak ya d bardağınız varsa makinenizin tüm sepetlerini çıkardıktan sonra en altta bulunan su tahliye filtresini de çıkartarak, kontrol etmelisiniz. Bu işlemi pratik şekilde Sultanbeyli Arçelik Servisi merkezine başvurmadan kendiniz yapabilirsiniz.

Buradaki cam kırıklarını temizlemenizin ardından halen çözüm sağlanamaz ve makineden hata almaya devam ederseniz Örnek Mahallesi Arçelik Servisi merkezine başvurmalısınız. Çünkü böyle bir durumda makineniz devrilerek, alt kısmında bulunan su tahliye pompası pervanesine sıkışan cam kırıklarının temizlenmesi gerekir. Buradaki cam kırıkları sıkışma yaratarak, pervanenin dönmesini engeller. Dolayısıyla da su tahliyesi gerçekleştirilemez. Cam kırıkları temizlendikten sonra makinedeki sorun çözülerek, yeniden tam performansta kullanılabilir hale getirilir.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları