Bu Ölü Exoplanet Çekirdeği Dünya'nın Geleceğinin Önizlemesi Olabilir
Dünya şu anda güneşin en iyi yaşamlarından zevk alıyor, ancak gökyüzündeki dost canlısı sarı küre sonsuza dek sürmeyecek.

 Ne yaparsak yapalım, güneş bir gün dünyayı yok edecek, ölü bir yıldızın yörüngesinde kırık bir gezegen cesedi bırakacak. Gökbilimciler, Dünya’nın geleceğinin bir ön izlemesini sunabilecek uzak bir yıldız sistemi tespit ettiler. Etrafında dönen tahrip olmuş bir gezegensel çekirdeğe sahip beyaz bir cüce yıldız.

Güneşimiz gibi yıldızların milyarlarca yılda ölçülen yaşam alanları vardır. 4.6 milyar yaşında, güneş orta yaşlı bir yıldızdır. Yaklaşık 4 milyar yılda çarpıcı bir şekilde değişmedi ve mevcut durumda 4-5 milyar yıl daha kalacak. Bununla birlikte, enerji üretimi zamanla artacaktır ve bir milyar yıl içinde Dünya'yı insanlara karşı zorlanabilir hale getirebilir. Gerçek gösteri, güneşin hidrojen yakıtını tükettiği ve kırmızı bir deve doğru genişlediği yaklaşık beş milyar yıl içinde başlıyor. Bu Dünya'yı mahvedecek, ama umduğumuz gibi değil.

Bu uzak geçmişte SDSS J122859.93 + 104032.9 olarak bilinen yıldız oldu. Bu sistem 410 ışıkyılı uzaklıkta oturuyor. Bu nesne beyaz bir cücedir, yıldızın dış katmanlarının uzaya fırlatılmasından sonra kalan “elektron-dejenere maddenin” ultra yoğun bir yıldız çekirdeğidir. Atomların etrafında normal elektron yörüngesi olmadan, yerçekimi, güneşin kütlesinin yüzde 70'ine sahip olan Dünya'nın büyüklüğüne kadar J122859 gibi beyaz bir cüce malzemeyi sıkabilir.

638831main_globe_east_1344

Gökbilimciler bu yıldız sistemini, Kanarya Adaları'ndaki 34,1 fit (10,4 metre) Gran Telescopio Canarias'ı (GTC) kullanarak incelediler. Ekip gezegen çekirdeğinin santimetreküp başına en az 7.7 gram yoğunluğa sahip yaklaşık 370 mil (600 km) genişliğinde olduğunu belirledi. Herhangi bir düşük ve yıldızın yerçekimi tarafından çok yakın bir yörüngeye döndüğü için parçalandı - devir başına sadece 123 dakika. Özellikleri, Dünya'nın demir çekirdeğine benziyor, bu yüzden takım eski paramparça bir gezegenin kabuğu olduğuna inanıyor. Ölen yıldızların gezegenlerini tamamen yok etmeyebileceklerini, ancak onları yalnızca yoğun çekirdekli bırakarak parçalara ayırabileceklerini ileri sürüyor.

Ekip, J122859'un etrafındaki gezegen merkezini tespit etmek için spektroskopik bir teknik kullandı, ki bu Kepler tarafından kullanılan transit yöntemi kadar doğru değildi. Yine de daha fazla nesne üzerinde çalışıyor. Tespit edilebilen gezegensel çekirdeklere sahip olabilecek altı tane bilinen beyaz cüce sistemi vardır.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları