Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?
Son zamanlarda bireysel emeklilikle ilgili en azından bir veya birkaç reklamla karşılaşmışsınızdır.

 Sadece bu reklamları izlediğinizde bile bireysel emeklilik hakkında meraklanmışsınızdır. Sahiden bu bireysel emeklilik nedir? Reklamlarda olduğu gibi avantajlı bir sistem midir? Bireysel emeklilik nasıl yapılır? Gelin en temel şekliyle bu sorulara birlikte cevap arayalım.  

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bilindiği üzere emeklilik sistemi, insanların çalıştıkları dönemde edindikleri gelirden belli bir miktarın kesilerek çalışmayı bıraktıkları dönemde kesilen bu miktarlar ile yaşamlarını sürdürmeleri temel mantığıyla işleyen bir sistemdir. Her ülkenin emeklilik sistemi farklı şekillerde işler. Ancak temel olarak bir insanın yaşlılık hali de göz önünde bulundurulduğunda dünyanın pek çok ülkesinde pek çok iş için 65 yaşının üstündeki kişilerin bu işleri sağlıklı bir şekilde yürütemeyeceği değerlendirilmektedir.  

Elbette yaptıkları işlere göre insanların daha erken emekli olmaları da söz konusu olmaktadır.  

İnsanların çalışırken maaşlarından kesilen bu belli miktarlar, aynı zamanda sigorta primi adı altında bu kişilerin daha sonra başlarına gelebilecek bir sağlık sorunu olması halinde sağlık masraflarını karşılamak üzere de bir nevi biriktirilir. İşin özü, emeklilik sistemi bir kişinin tabiri caizse eli ayağı tutuyorken yarınlarına yaptığı bir yatırım olarak düşünülmelidir. Zaten sistemin temel mantığı da bu şekilde işlemektedir.  

Her ülkenin çalışma sistemi, iş görmeye devam eden kişilerin iş gördükleri yaşlarında belli miktarları zorunlu olarak kesmekte ve emekliliklerinde onlara bakmaya devam etmek için biriktirmektedir.  

İşte bireysel emeklilik de kişilerin çalışmaya devam ettikleri süre zarfında kendi istekleriyle aracı kurumlarda açtıkları hesaplarda emekliliğinde kullanmak üzere kendi istekleriyle para biriktirdikleri hesaplara verilen isimdir.  

Bireysel emeklilik hesabı bir banka aracılığıyla açılabileceği gibi emeklilik kurumları aracılığıyla da açılabilmektedir.  

Bireysel emeklilik hesabı nasıl açılır?

Bireysel emeklilik hesabı açılması ile ilgili detaylar çoğunlukla aynı olmakla birlikte bireysel emeklilik hesabınızın yer alacağı kurumun kendi özel şartlarına göre de farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla bireysel emeklilikte en iyi banka hangisi şeklinde bir araştırmayı hesabınızı açtırmadan önce yapmanızda fayda var.  

Ancak bu noktada önemli bir durum olarak Türk hükümetinin bireysel emekliliği teşvik etmek amacıyla bireysel emeklilik hesabı açtıran kişilere hesaplarında biriken miktarın %25’i kadar ek bir ödeme yapılacağına yönelik bir vaadinin olduğunu da belirtelim. Elbette bu ek ödemeyi almak için bir kişinin en az 10 sene boyunca bireysel emeklilik hesabına her ay düzenli olarak ödeme yapması gerektiğini de söyleyelim. Bununla birlikte ilgili kişinin para biriktirmeyi taahhüt ettiği süreden daha önce veya kurumun belirlediği ek sürelerden de daha önce para çekme talebi olması halinde o zamana kadar yatırdığı miktarlardan kesintiler olacağını da ayrıca belirtmeliyiz.  

Dolayısıyla bireysel emeklilik hesabı açmadan önce hangi kurumun müşterilerine ne şartlar altında bu hesabı açtığının düzgün bir şekilde araştırılması çok faydalı olacaktır.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları