Bill Gates gelecekte vergilendirmeye başlamamız gerektiğini düşünüyor
Üretim hatlarının artan otomasyonu, daha önce insanlar tarafından daha önce gerçekleştirdiğimiz birçok işin robotlar tarafından daha verimli ve daha düşük bir maliyetle yapılabilmesi nedeniyle son yıllarda çok tartışmalara ve tartışmalara konu olmuştur.

Bazı durumlarda, bu makinelerin tasarımı ve bakımında yeni işlerle yer değiştirdi ancak genel olarak, bu tür işler için yüksek beceri sınırı, robotların daha tekrarlayan görevleri üstlendikleri artan sürenin birçok işsiz bırakması bekleniyor.

Bu tür işten çıkarmaların yarattığı işsizlikten kaynaklanan belirgin kısa vadeli ve bireysel güçlüklerin yanı sıra, dikkate alınması gereken bir başka sonuç da var: vergi geliri ve kaybı. Gates geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir röportajda belirttiği üzere, ortalama bir fabrika işçisi, bir yıl içinde yaklaşık 50.000 dolar değerinde bir işe yarıyor ve bu gelir hükümete çeşitli sosyal hizmetler sunmak için vergilendiriyor. Bireyleri değiştiren robotlar ile bu işe vergilendirilmeyecek ve bu nedenle hükümet gelirlerinde oldukça büyük bir eksiklik var.

Bir rapora göre , bugün insanlar tarafından yapılan işlerin yarısından fazlası sadece birkaç on yıl içinde robotların yerini almaya karşı savunmasız durumda ve bunların hepsi de vergilendirilmeyecek 15 trilyon doların üzerinde ücret ödeyeceklerini belirtti.

Gates'in aklında olan çözüm basit: robota vergi. Kayıp gelirlerin bir kısmı, işçilik maliyetlerinden tasarruf sağlanan üreticilerin artan kazançlarından daha yüksek vergi iadeleri şeklinde otomatik olarak oluşturulabilir. Bununla birlikte, birçok ülkenin orantılı veya düz bir vergi sistemi kullanmadığı göz önüne alındığında, geliri tek bir varlık (malik veya şirket) için farklı kişiler arasında bölmek yerine birleştirmek sonuçta gelirde önemli bir kayıp oluşturacaktır. Bunun telafisini sağlamak için, Gates, yüksek kazançlarının ve robotları insan işçilerinin yerini alması için tasarlayan şirketlerin vergilendirilmesinin bir sonucu olarak şirketler üzerindeki yüksek vergiler kombinasyonunu kullanabileceğimizi düşünüyor.

Gerçekten de, Gates'in aklında bunu yapmak federal bölümler için tutarlı bir gelir elde etmemize izin vermemekle kalmayıp aynı zamanda insan empatisinin hala bir zorunluluk olduğu başka görevleri yerine getirmek için serbest bırakılmasına izin verecekti. Yaşlıların bakımı veya öğretimi gibi görevler bu "robot vergileri" tarafından ödenebilir ve bu şekilde toplumlarımızı daha da zenginleştirebiliriz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları