Başarıya yaklaşmışken, başarısız olma nedenleri..
Başarı dediğiniz şey bir gecede gelmez! Bunun için uzun soluklu efor ve vakit harcamalı, bu harcamalar sonucunda kazandığınız birikimleri etkili bir halde kullanmalısınız.

Çoğu zaman bir çaba sonucu başarısız olan bir şahıs derhal bahanelere sığınmaya adım atar! Kafi zamanım yok, param yok, yaşım geçti, korkuyorum ve daha bir sürü bahane. Bu bahanelere sığınmayı bıraktığınız vakit başarı kendiliğinden gelecektir.

1- Zamanım kalmadı! Artık yapamıyorum! 

Dünya üstündefazlaca vaktim var benim” diyen bir girişimci bile bulunduğunu sanmıyorum. Her insanın zamanı azca, hepimiz zaman yaratmaya çalışıyor fakat siz zamanı bahane ederek, yaşınızın geçtiğini söyleyerek bırakıyorsunuz. Bu yapacağınız en büyük yanlış olacaktır. Asla pes etmeyin, ihmal etmeyin Leonardo Da Vinci 51 yaşlarında Mona Lisa tablosunu hayata geçirmeye başladı. Jimmy Wales Wikipedia’yı kurduğunda 35 yaşındaydı.

2- Param bitti, bırakıyorum! 

Para her iş kolu için hakikaten mühim bir şey fakat hakkaten inandığınız bir işinizi bırakma sebebi olması imkansız, olmamalı. Eğer Elon Musk şeklinde uzaya vasıta göndermek benzer biçimde oldukça büyük maliyetli bir işe kalkıştıysanız paranız bittiği için artık yapamayabilirsiniz fakat inanırım yapacağınız için hakkaten uzaya mekik gönderecek kadar paraya ihtiyacınız yoktur. Siz parayı birinci sorun etmezseniz hakikaten sizin ilk probleminiz olmadığını görmüş olacaksınız.

3- Korkuyorsunuz ve hatta yeniden denemeye cesaretiniz bile yok!

Korku hakkaten her girişimcinin yaşamış olduğu bir duygudur. Korkmanızda da hiçbir sakınca bulunmuyor fakat korkunun sizi yenmesi sizin bittiğiniz anlamına geliyor. Mark Zuckerberg diyor ki “En büyük risk, asla risk almamaktır. Dünyahakkaten fazlaca süratli değişiyor fakat değişmeyen tek şey risk almayanların başarısız olduğudur.” Bence tekrar düşünün!

4- Fikriniz hakkında oldukça konuşuyorsunuz fakat harekete geçmiyorsunuz. 

En büyük hatalardan biri de budur. Fikriniz hakkında o denli oldukça konuşuyorsunuz ki fikriniz için harekete geçmeyi aklınıza bile getirmiyorsunuz. Bir düşünce hakkında konuşarak hayatınızı değiştiremezsiniz. Konuşmayı bırakıp derhalkonfor alanınızdan çıkın ve işe koyulun. Böylece konuşurken anlattığınız, hayalini kurduğunuz dünyayı gerçekleştirmek için gerçek bir şeyler yapmış olmuş olursunuz.

5- İlginizi kaybedip yeni şeylere girişiyorsunuz!

Girişimcilerin büyük bir bölümünün en sık yapmış olduğu hatalardan biri de budur. Bir mevzu üstünde çalışırken yeni bir fikire kapılır ve o fikire odaklanmaya başlarlar fakat tahmin edin ne olur? Doğal olarak ki ilk fikirde olduğu şeklinde budüşünce de yarıda bırakılır ve başka bir projeye geçilir böylece hiçbir proje sonuca ulaştırılamaz. Eğer hakikaten kıymetli bir şeyler elde etmek istiyorsanız başladığınız işi ne olursa olsun başarıyla sona erdirmek için çabalayın. Düşüncedeğişiklik yapmak kolaydır, mühim olan fikirleri sona getirip hayata almaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları