Balık avlayan robot okyanusları temizliyor
Bilim insanları okyanusları korumak ve canlı yaşamın devamını sağlamak için bitkisel dengeyi bozan balık türlerini avlayacak bir robot yaptılar.

Terminatör ya da Matrix filminde tanık olduğumuz, insan ırkını bulunmaz ederek dünyayı temizleyen suni zekalı robotların atalarını yaratmış olabilmektedir miyiz?

şimdilik insan avlamıyor olsa da, okyanuslarda dolaşarak doğaya ziyan sağlayan balık türlerinin istilasını önlemeye çalışan robotun işlevi tam olarak Terminatör ve Matrix filmlerindeki robotları anımsatıyor.

Çevreyi korumak için katil robot yaratmak

ABD'de Robots ın Service of the Environment (RıSE), isimli çevre oluşumu, doğal hayatın korunması için robotlar geliştiriyor ve son projeleri Atlantik Okyanusu için büyük tehlike olan Aslan Balıklarını avlamak.

Pasifik ve Hint Okyanusu için doğanın bir parçası olan Aslan Balıkları, Atlas Okyanusu içinse bir felaket anlamına gelir. Atlas Okyanusu'ndaki bitkisel dengeyi bozacak biçimde avlanan ve istilaya başlayan Aslan Balıklarının nebati bir düşmanı da bulunmuyor.

RISE ise bu balıkları tetkik eden ve elektro şok vererek öldüren hususi bir robot ile Atlas okyanusu kıyılarında devriye geziyor. Girişimin amacı robotun başarısının kanıtlanmasından sonra daha çok robotu Atlas Okyanusu'na salmak.

Bakalım yakın gelecekte bu robotları kontrol edecek suni zekaların kullanıcılarını dünya için tehlike görüp bulunmamakta etmeye karar vermesi ne kadar süre alacak?


"Balık avlayan robot okyanusları temizliyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Balık avlayan robot okyanusları temizliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Balık avlayan robot okyanusları temizliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0