Ay’ın karanlık yüzü mercek altında!
Bilim insanlarının uzay merakı dur durak bilmiyor. Bu merakın bir kararı olarak Chang’e 4 isminde feza aracı dün gece itibarı ile Ay yolculuğuna başlanmıştır.

Chang’e 4 Ay’ın karanlık tarafını inceleyecek!
Çin’in güneyindeki Xichang Satellite Launch Center’dan gerçekleştirilen fırlatma işlemi başarılı oldu. Ay, insanın ayak basmış olduğu ilk gök cismi olması ve nispeten öteki gök cisimlerinden daha yakın olduğundan araştırmacıların merakını çekmeye devam ediyor.

Bu yolculuğu ötekilerden ayıran yön ise ayın karanlık kısmına bir feza aracının ilk kere iniş gerçekleştirecek olmasında yatıyor. Ay’ın cenup kutbuna yakın bir yerde bulunan Von Kármán krateri Chang’e 4 feza aracının ineceği saha olarak belirlenmiş halde.

Change-4-2

Dünya ve Ay’ın aynı merkez etrafında dönmeleri sonucu Ay’ın herzaman tıpkı yüzü gözlemlenebiliyor. Bu araştırma sonucunda Ay yüzeyiyle ilgili daha fazlaca bilgiye ulaşılması planlanıyor. Görev planlandığı gibi gerçekleşirse Ay’ın bizim gördüğümüz yüzü ile karanlık yüzü arasındaki yüzey yapısı karşılaştırılacak.

Yaklaşık 3 kg’lık tohum ve solucan larvası taşıyan feza aracı, Ay üzerinde tohumların büyüyüp büyümediğini kontrol edecek. Bu araştırmanın sonuçları, Ay üstünde bir koloni kurulup kurulamayacağı konusunda malumat sağlayacak.

Ay’ın karanlık yüzüne dair oldukça çok fotoğrafa haiz olan araştırmacılar, bu çalışma ile bölgeyi yakından inceleme fırsatı bulmayı amaçlıyor. Karanlık tarafın daha dağlık ve engebeli bir yüzeyi olması ise bu bölgedeki araştırmaları birazcık zorlaştırıyor.

Chang’e 4 için planlanan iniş alanı

Change-4-3

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları