Ay tozu tehlikeli mi?
Ay tozu, Ay yüzeyindeki araştırmalar sırasında astronotların giysisine yapışabiliyor. Yeni bir inceleme, ay tozu ve ay toprağına maruz kalmanın insan sağlığı üstündeki etkilerini ortaya koydu.

Ay tozu esenlik tehlikesi mt. Oluşturmakta?
Stony Brook Üniversitesi’nden bilim adamları, ay tozuna uzun zaman maruz kalmanın yarattığı sağlık risklerini ortaya koyan bir emek verme yapmış oldu. Testlerde, simüle edilmiş ay toprağındaki toz parçacıklarının, insan akciğer hücrelerinin yüzde 90’ının hayatını kaybetmesine neden bulunduğu tespit edildi. Ayrıca insanoğlu için kanser riskini artırdığı da öğrenildi. Fareler ile meydana getirilen deneylerde, fare nöronlarının öldüğü gözlemlendi.

Yeryüzündeki toprağın aksine ay toprağı, milyonlarca sene süren mikrometeoit etkilerin, çok fazla sıcaklık değişimlerinin ve sürekli kozmik ışın bombardımanlarının ürünüdür. Aydaki toz partikülleri, kimyasal olarak reaktif bir hale gelir ve yüksek statik yük taşır. Bu gri tozlar, ay görevi sırasında Astronot giysilerine yapışabilir. Hatta bu vakası Apollon mürettebatı yaşamıştı.

Araştırmacılar, Ay rolü sonrasında Apollon mürettebatının gözlerinin sulandığını ve burunlarının aktığını gözlemlemişti. Daha uzun süreli görevlerde ise kanser olayları ile karşılaşılabileceği, hatta ölümle sonuçlanabileceği belirtiliyor.

ay-tozu-tehlikeli-mi-shiftdelete-1

Bu çalışma, sıradaki Ay görevlerinde astronot sağlığı için daha oldukça dikkat edilmesi icap ettiğini gösteriyor. Ay tozunun niçin bu kadar oldukça hasara niçin olduğu kati şekilde bilinmiyor. Ancak araştırmacılar, muayyen moleküllerden elektronları kesebilen ve işlevselliğini negatif yönde etkileyebilen özgür radikallerin üretimini tetiklenmesinden şüphe etmektedirler.

Ay tozu mevzusunda bir öteki ilginç vaka ise 2017 senesinde yaşanmıştı. Armstrong’un Ay’dan toplamış olduğu minik taşlar ve toz ile dolu olan çanta, açık artırma ile satılmıştı. Bu toz ve taş dolu çantanın değeri ise 1 milyon 800 bin dolardı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları