Astronomlar ilk Kez Bir Yıldızın Patlamasını Gözlemledi!
Şimdiye kadar ilk kez, astronomlar ölen bir yıldızın dışarı patlatma sırasında ki anı yakaladı. Parlak flaş yakalayan NASA bildirdi..

Güneş Sistemi dışındaki gezegenkeri aramak için tasarlanmış olan bir uzay teleskopu olarak bilinir, "büyük patlama," NASA'nın Kepler probu tarafından görüldü. Kepler Güneş'ten yaklaşık 130.000.000 kat daha parlak olan patlamayı görünür halde gözlemlemek mümkün oldu.

Bu patlama görmek için, Kepler üç yıllık bir süre içinde 500 galaksilerden gelen ışığı ölçtü. Notre Dame Üniversitesi astrofizikçiler sonra büyük kütleli yıldız patlamaları ya da süpernova endikasyonlar için arayan, 30 dakikalık artışlarla bu verileri analiz ettik. Güneş'ten 300 kat büyüklüğündeydi bir tanesi yaklaşık 500 Güneşin büyüklüğündeydi biriydi Kepler, 2011 yılında iki dev yıldızın daha patlamasını kaydetti. Ancak, Kepler sadece küçük bir çok yakın gaz tarafından kapatmamasını çünkü muhtemelen, büyük yıldızdan şok koparma gözlemlemek mümkün oldu.

NASA_Shock_Breakout.0

Yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi Kepler ölçümleri. İlk patlamadan sonra, yıldız büyümeye devam ediyor ve Güneş'ten daha parlak 1 milyar kata kadar daha fazla olduğunu göre biliyoruz. (NASA)

Aşağıda ki video'dan patlama anını izleyebilirsiniz..

Kaynak : NASA


"Astronomlar ilk Kez Bir Yıldızın Patlamasını Gözlemledi! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Astronomlar ilk Kez Bir Yıldızın Patlamasını Gözlemledi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Astronomlar ilk Kez Bir Yıldızın Patlamasını Gözlemledi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0