Apple'ın yasaklı ebeveyn kontrolü uygulaması OurPact geri yüklendi App Store'da
WWDC'deki App Store kurallarında yapılan değişikliklerin ardından

Apple, ebeveyn kontrolü uygulaması OurPact'in yasaklanması konusundaki gidişatını tersine çevirerek, geçersiz sayılan yazılımın Uygulama Mağazasına orijinal biçiminde ve herhangi bir sınırlama veya kısıtlama olmadan geri dönmesine izin verdi. Hareket, Apple ile Apple’ın kısıtlamalarından etkilenen çeşitli ebeveyn kontrol şirketleri arasındaki aylarca süren anlaşmazlığın sona ermesine işaret ediyor.

Apple'ın bu uygulamaların birçoğunda (OurPact dahil) güncellemeleri kaldırması ya da engellemesi, kaşlarını büyüttüğü için, çocuk cihazlarını yönetmek için kullandıkları teknoloji nedeniyle, uygulamaları güvensiz olarak yeniden sınıflandırma politikasındaki ani bir değişiklikten kaynaklandığı iddia edildi. Sorun, bu uygulamaların BT ve okul ortamlarında donanım yönetimi için tasarlanmış MDM veya çoklu cihaz yönetimi olarak adlandırılan bir takım araçlar kullanmasıydı. Apple'ın kural değişikliğinden sonra, aynı teknolojiyi kullanmasına ve kullanıcılarını aynı iddia edilen riske sokmasına rağmen, App Store'da yine de çeşitli kurumsal düzeydeki uygulamalarda izin verildi.

Etkilenen ebeveyn kontrolü uygulaması geliştiricilerine bir ışık tutan The New York Times'ta yayınlanan bir hikayenin ardından, Apple’ın yıllık WWDC geliştiricisi toplanmasından hemen önce bir şeyler başladı. Raporda, Apple’ın yasaklarının, iOS 12’de yerleşik Ekran Saati ebeveyn kontrol aracıyla ilgili kendi tanıtımıyla aynı anda nasıl göründüğü ve bu sayede Apple’ın amaçlarının ilgisini çektiği öne sürüldü.

Buna cevaben, Apple, uzun zamandır dünya çapındaki pazarlama şefi Phil Schiller'den, “kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini tehlikeye attığını” açıklayan ve bu nedenle kaldırılmak zorunda olduklarını açıklayan bir mektup yayınlama alışılmadık bir adım attı. Bir grup ebeveyn kontrol uygulaması geliştiricisi (OurPact dahil) daha sonra, mevcut MDM araçlarını kullanmaları kalıcı olarak engellenirse, uygulamalarının iOS’un yeni sınırları dahilinde çalışması için Apple’dan bir API talep etmek üzere bir araya geldi.

Yine bir başka twist'te, Apple, görünüşte tartışmaya yanıt olarak, MDM (ve VPN araçlarını) kullanarak ebeveyn kontrolü uygulamalarına izin vermek için WWDC sırasında App Store Review Guide'ı güncelledi. Ve şimdi, en çok etkilenen uygulama olan OurPact ile resmen mağazaya geri döndüğümde, tüm ilişki sona erdi.

Yine de, bu tartışmaya rağmen nihayet tamamlandıysa bile, Apple'ın App Store'a sağladığı neredeyse toplam gücü ve hangi uygulamaların içeri girmesine izin verilip verilmediğinin iyi bir hatırlatıcısı. Bu belirli olay çözülmüş olsa bile, Apple'ın sıkı olması koşuluyla yumruklu kontrol, oranlar bu tür tartışmalara son verdiğinde bu olmayacak.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları