Apple TV'de Uygulamaları Nasıl Yönetilir?
Apple TV'de Uygulamaları Nasıl Yönetilir? Bu makalemizde Apple TV'deki uygulamaları nasıl yöneteceğiz ondan bahsediyoruz..

Uygulamaları App Store'dan nasıl indireceğinizi anlayan ve her türlü video içeriğine erişmek için sisteminizi kullanan Apple TV kullanıcısıysanız, zaten Ana Ekran Karışıklığından muzdarip olabilirsiniz.

Bu da ne?

Ana Ekran Karışıklık, ne kadar çok Apple TV uygulaması yüklediyseniz, ihtiyaç duyduğunuz uygulamayı bulmak için Ana Ekran'da çılgınca dolaşmanız gereken şey olur. Kullanmak istediğiniz uygulamanın adını hatırlarsanız, Siri'yi sizin için başlatmasını isteyebilirsiniz.

Uygulamaları nasıl taşıyacağınızı ve sileceğinizi öğrenmek ve uzaktan kumandayı kullanarak Apple TV'de klasörler halinde düzenlemek de akıllıca olacaktır. Bunun nasıl yapıldığını bulmak için doğru yerde, tek ihtiyacın olan uzaktan kumanda sensin ...

Çevrelerindeki Uygulamaları Taşıma

Apple TV'ye uygulamalar indirirken, Ana Ekranınızın alt kısmında, indirdiğiniz son uygulamanın hemen altında görünecektir. Zaman içerisinde, en çok kullanmak istediğiniz uygulamaları sayfanın her yerinde bulabilir ve en çok kullandığınız uygulamaları Ana Ekranın üst kısmına yerleştirmek isteyebilirsiniz. Bunu başarmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Apple Siri Uzaktan kumandayı (veya bir alternatifi) kullanarak taşımak istediğiniz uygulamayı seçmelisiniz.
 • Bir Siri Uzaktan Kumanda veya dokunmatik yüzeyli alternatif bir uzak alanda, uygulama hareket etmeye başlamadan dokunmatik yüzeye basmamalısınız.
 • Bir dokunmatik yüzeyle donatılmamış bir uzaktan kumanda kullanıyorsanız, uygulamayı seçip, uygulama hareket etene kadar seçim düğmesini basılı tutmalısınız.
 • Seçili, titreşen uygulamayı, dokunmatik yüzeyinizde sola, sağa, aşağı veya yukarı doğru hızlıca kaydırarak veya diğer uzaktan kumanda üzerindeki yön tuşlarını kullanarak taşıyabilirsiniz.
 • Uygulamanızı hazırladığınız ekrandaki konuma taşıdıktan sonra, uygulamayı bırakmak için dokunmatik yüzeye basmanız veya select tuşuna basmanız yeterlidir.
 • Taşımak istediğiniz her uygulama için bu adımları tekrarlayın. Uygulamalar yukarı taşındığından, listenin alt kısmında yer alanlar taşınabileceğinden, ihtiyacınız olan konumlandırmayı elde etmek için bazı uygulamaları bir iki kez veya daha fazla kaydırmanız gerekebilir.

Bu aynı zamanda, en popüler uygulamalarınızın (örneğin Netflix) Apple TV'nizin en üst rafında saklanmasını sağlayarak, bu uygulama seçildiğinde önizlemeleri ve diğer içerikleri görmenizi sağlar.

İhtiyacınız Olmayan Uygulamalar Nasıl Silinir?

Apple TV'nizdeki alan miktarı sınırlıdır; bu nedenle onları hala istediğinizden emin olmak için sisteminize yüklediğiniz uygulamaları düzenli olarak incelemelisiniz. Artık kullanmadığınız uygulamaları silmek için iki yöntem vardır.

 • Ayarlar'da: Ayarlar> Genel> Depolama Alanını Yönet'i açın. Bir sonraki ekranda, Apple TV'ye yüklediğiniz uygulamaların bir listesi verilecektir. İstenmeyen uygulamaları, uygulama adının sağındaki Çöp Kutusu simgesine hafifçe dokunarak kolayca silebilirsiniz. Ayrıca, beklenmedik alan domuzlarına karşı kendinizi korumak için her uygulamanın ne kadar alanı kullandığını kontrol edebilirsiniz.
 • Ana Ekran'da: Uzaktan kumandasını kullanarak yukarıda açıklandığı gibi bir uygulama simgesi seçin ve basılı tutun, ancak bu sefer titremeye başladıktan sonra Oynat / Duraklat düğmesine basın ve ardından beliren menüde Sil'i seçin.

Klasörler Nasıl Oluşturulur ve Kullanılır

Apple TV'nizde orta veya büyük oyun koleksiyonlarına, videoya veya hatta uygun uygulamaları topladıysanız, bulmaları daha kolay hale getirmek için onları klasörlerin her yerine koyabilirsiniz. Tüm oyunlarınızı örneğin "Oyunlar" adlı bir klasöre kaydedebilirsiniz. Apple TV'de klasörler oluşturmak gerçekten kolaydır.

 • Bunu yapmak için, yukarıda açıklandığı gibi Uygulamaları Taşıma Yöntemleri ile ilgili talimatları uygulayın.
 • Bir uygulamayı seçip taşındıktan sonra, uygulamayı başka bir benzer uygulamaya "bırak "manız yeterlidir ve bir klasör oluşturulur.
 • Klasöre ad verme şansı verilecek ve iki uygulama daha sonra klasörün içine girilecek.

Artık klasöre uygun diğer uygulamaları tanımlayabilir, seçebilir ve taşıyabilirsiniz. Kolay erişmek için üst rafta klasörler saklayabilirsiniz. Uygulamayı bir klasörden çıkarmak için sürükleyin.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları