Apple şov yapmaya devam ediyor!
2018 yılının ikinci finansal çeyrek süreci sonlandı. Büyük şirketler, dört aylık finansal dönemde elde ettikleri neticeleri açıklamaya başlandı. Bunlardan bir tanesi de Apple oldu. Her geçen devirde kendi rekorunu tazeleyen şirket, bu yıl da geleneği bozmadı!

Apple, 2018 yılının ilk çeyrek diliminde üstün dereceli kırdı!
Şirketin Salı günü yaptığı açıklama ile 2018 yılının ikinci çeyrek sonuçlarını deklare etti. 61.1 milyar dolar gelir sağlayan Apple, hisse başına da 2.73 dolar hasılat yakaladı.

apple-sonuclar

IPhone satışlarının, bu gelir yükselişinde rolü oldukça büyük. 2017 yılının tıpkı döneminde 50.8 milyon adet iPhone sevkiyatı icra eden firma, aradan geçen 1 yıllık süreçte, bu rakamı %3 oranında arttırmıştır ve 52.2 milyon seviyesine yükseltti. İlk çeyrekten itibaren gelir yükselişi de artarken, ancak iPhone satışlarından elde edilen sayı 38 milyar dolar belirtildi. Ortalama satış fiyatı ise 728.30 dolar seviyesinde. Geçtiğimiz senenin ikinci çeyrek döneminde ise bu rakam 655 dolardı.

Bu artışın başlıca sebebi ise iPhone X‘in yükselen satış grafiği şekilde gösteriliyor. Geçen yıla nazaran artış gösteren bu rakam, 2018 yılının ilk çeyrek dilimine gore ise düşüşte. Birinci çeyrekteki ortalam satış fiyatı 796.42 dolardı.

IPad satışlarından elde edilmiş gelir ise iPhone’nun oldukça arkasında. Yıldan yıla karşılaştırma noktasında %6 artış gözlemleniyor. 2017 yılının ikinci çeyrek döneminde, 3.9 milyar dolar gelir ettiren iPad, 2018 yılında ise 4.1 milyar dolar gelir sağlamış oldu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları