Android ZooPark kullanıcıları tehdit ediyor!
Gelişmiş türdeki bir zararı olan yazılım, Android kullanıcılarının oldukça canını sıkacak benzer biçimde gözüküyor. Siber casusluk amacı taşıyan Android Zoopark zararlısı, Orta Doğulu kurbanlarının her yaptığını tespit edebiliyor.

Android ZooPark zararlısı bütün aktiviteleri takip ediyor!
Her türlü Android akıllı telefon işlevi üzerinde casusluk yapabilen ZooPark; şifreleri, fotoğrafları, videoları, ekran görüntülerini ve verileri WhatsApp, Telegram ve diğer uygulamalar üzerinden rahatça çalabiliyor.

Zararlıyı ilk kez tespit eden Kaspersky Lab, bu zararlının bir devlet tarafınca geliştirildiğini ve Orta Doğu’yu hedef aldığını anlatım ediyor. Ayrıca, zararı dokunan yazılımın ancak cihaz hesabı ve adres defterindeki insanları çalan basit zararlılar üzerinden evrimleşerek dördüncü nesle ulaştığının da altı çiziliyor.

Bir önceki nesilde ise anahtar kayıtları, pano verileri, web tarayıcı verileri, bellek kartı içerikleri, arama kayıtları, sesler ve Telegram şeklinde güvenilir uygulamalardan veriler gözetlenip çalınabiliyordu. Hatta kullanıcının haberi yoksa fotoğraf, video, ses ve ekran görüntüleri bile ele geçirilebiliyor. Gizlice aramalar yapılması, metin mesajı gönderilmesi ve komut başlatılması da cabası.

android-zoopark-kullanicilari-tehdit-ediyor-sdn-02

Kaspersky Lab şimdiden zararlının minimum 100 hedefte görüldüğünü ve bu hedeflerin özellikle seçildiğini paylaşıyor. Hedeflerin kim veya kimler olduğu da muallak. Öte yandan, bu saldırıları başlatan devlet ile alakalı emniyet firması ser verip giz vermiyor. Ek olarak, ZooPark’ın bir gözetleme araçları tedarikçisinden alındığı ve devlet eliyle geliştirilmediği de açıklananlar içinde. Bu tip araçların bilhassa Orta Doğu hükümetleri arasında fazlaca popüler duruma geldiğine de dikkat çekiliyor.

Önümüzdeki günlerde Zoopark hakkındaki daha çok detayın paylaşılıp paylaşılmadığını daima beraber göreceğiz. Görünen o ki parlak zeka telefonlar her geçen gün casusluk için oldukca daha önemli bir duruma gelen hedefler şekilde karşımıza çıkıyor.

 


"Android ZooPark kullanıcıları tehdit ediyor! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Android ZooPark kullanıcıları tehdit ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android ZooPark kullanıcıları tehdit ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0