Alexa Saçmalığı? Alexa'ya neden güvenmiyorum..
Merhaba okurlar bildiğiniz gibi alexa.com web sitelerinin ziyaret edilirlik oranlarını, dolayısıyla reyting sıralamasını çıkaran bir servistir buna göre bir sitemize sıralama veriyor. Bu sıralama tamamen yanlış ve saçmadır.

Bu yazım alexa'yı kötülemek vs değil, sadece sinirlendiğim için bu yazıyı yazıyorum çünkü artık yeni açılan siteler bile rahatlıkla 20 k 10 k arasına girebilmekte, sanalyer.com çok kısa zaman önce Türkiye'de 2 bin altı, Global 100k iken normaldi o zamandan bu zamana değişen birşey yok, hit aynı sadece reklamlarımızı düşürdük. Bir kaç araştırmalarımı gözlemleyerek, ismini vermek istemediğim bir sitenin günlük tekil hiti 9 k olmasına rağmen alexası Türkiye'de 15 k ıydı ve bu hit organik bot vs de değil, site yenide değil bu tarz bir çok site ile karşılaştım sahipleri ile konuştum.

Bu saçmalığı beraberde konuştuk. Bunların olabileceği gibi günlük tekil 300 kişinin girdiği site alexa TR 3 bin de duruyor.

Bunları neden yazıyorum ? 

Bu sektörün içinde olan herkes az çok bilir, webmaster forumlarında takılır ve tanıtım yazısı, reklam gibi anlaşmalar sağlar. Anlaşmayı sağladığı kişiler %90 alexa'ya bakıyor ve vazgeçiyor. Neden? daha siteye girmeden alexaya bakmak saçma alexa gerçekten saçmalıktır. Alexa'ın çalışma algoritmasını kim yaptıysa uykuluyken yapmış olmalı.

Peki alexa değeri neye göre yapılıyor ?

Gözlemlerime bakacak olursam alexa siteye gelen link sayısına bakıyor bence, sanalyer.com olarak bir çok siteye reklam verirken reklam vermelerimi kestim ve alexa düştü bunla bir alakası olmaz diye düşündüm yine bir kaç siteye reklam verdim alexa hafiften yükselmeye başladı. SEO'yu geçtim alexa neyin kafası? Alexa gerçekten saçmalık bana göre.

Şimdi yeni açtığım sosyalgeek.com 20k 1 ay içinde 15 k olur sanalyerle fark 5 k oluyor aradaki hit farkı 3 bin katı sosyalgeek şuanki hiti 100 sanalyerin 2.5k - 3k arası şimdi neyin kafası harbiden?


"Alexa Saçmalığı? Alexa'ya neden güvenmiyorum.. konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Alexa Saçmalığı? Alexa'ya neden güvenmiyorum.. ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alexa Saçmalığı? Alexa'ya neden güvenmiyorum.. ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0