Akıllı telefonların sonu geliyor?
Günlük hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası biçimine gelen parlak zeka telefonların bu yılki satışlarında azalış yaşanması bekleniyor. Peki bu cihazları iyi mi bir gelecek bekliyor?

Samsung ve Apple gibi parlak zeka telefon üreticileri her yıl yeni özellikler kattıkları ve geliştirdikleri telefonları sektöre sürüyor. Ancak son iki yılda doyum noktasına ulaşan pazarda son kullanıcıların almış olduğu telefon sayısında artış yaşanmıyor.

Bazı analistlere bakılırsa bu durum, zeki telefonlarda düşüşün başladığının bir göstergesi. Future Today Institute isimli inceleme enstitüsünün yayımladığı yıllık rapora bakılırsa 2018 yılı, akıllı telefonların popülerliğinin azalmaya başladığı sene olacak.

Rapor bundan sonrasında bilgisayar teknolojisinin daha fazlaca ses, jest ve dokunma üstüne odaklanacağını belirtiyor.

KARŞIT TEZ: AKILLI TELEFONLAR YAKIN ZAMANDA YOK OLMAYACAK

Ancak bütün uzmanlar aynı görüşte değil. Yakında çıkması beklenen 5G teknolojisinin piyasaya tekrar bir canlılık getirebileceği düşünülüyor.

ABI Research isimli inceleme kurumunda sorumlu David McQueen, "Akıllı telefon bir yere gitmiyor, ama şekli ve boyutları değişebilir." diyor. Telefon endüstrisinin sürekli geliştiğini açıklayan ABI Research tutanağı, ilerleyen yapay zeka teknolojisinin de buna katkı sağlayacağının vurguladı.

 

Samsung'un tanıttığı katlanabilir telefonlar da, zeki telefonların gelişiminde takip edebileceği yollardan bir tanesi. Bu sayede zeki cihazlar minik tutularak, ekranlarının büyüme göstermesine imkan tanınacak.

BİR SONRAKİ JENERASYON DAHA DA AKILLI

Yapay zeka çiplerinin telefonların içlerine yerleştirilmesiyle beraber parlak zeka telefonlar internet erişimine gereksinim duymaksızın çok sayıda yeni özelliğe sahip olabilir.

Özellikle Amazon Alexa, Google Assistant ve Apple Siri benzer biçimde ses komutlarıyla çalışan suni zeka asistanlar, teknolojideki son trend şekilde değerlendiriliyor. Ancak bunların emek harcaması için sürekli bir internet bağlantısı gerekiyor.

Bu nedenle telefonlara eklenecek çipler yardımıyla, web bağlantısına ihtiyaç duymaksızın ses komutlarıyla kullanıcılar telefonlarını yönetebilecek.

Uzmanlar ayrıca Amazon'un zeki telefon sektörüne girmesi ihtimalinde bugünkü dengelerin değişebileceği vurgusunu yapıyor.


"Akıllı telefonların sonu geliyor? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Akıllı telefonların sonu geliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı telefonların sonu geliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0