Akıllı telefonların radyasyona maruz kalacağı yalanı!
BTK, radyasyon uyarısı için açıklama yaptı! Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu, akıllı cihazların bu gece yüksek radyasyona maruz kalacağına dair sosyal medya paylaşımlarının çoğalması itibariyle bir izah yaptı.

Bu gece uzun süredir merakla beklenilen ve Süper Ay olarak nitelendirilen olayın gerçekleşmesi ile beraber Ay, gezegenimize en yakın konuma ati.

Bazı insanlar Ay`ın normal halinden yüzde 30 daha parlak ve yüzde 12 daha büyük göründüğü bu olayı fırsat bilerek, sosyal medya üzerinde yalan yahut bir öteki adıyla troll paylaşımlar yapmaya başladılar.

Akıllı telefonların radyasyona maruz kalacağı yalanı!

Bunların arasında maksimum paylaşılan ise, bu gece 00:30 - 03:30 saatleri içinde gezegenimizde çok aşırı yüksek radyasyon olacağı için akıllı cihazların kapalı ve vücuda irak bir konumda olması gerektiği oldu.

15073366_10154627218022492_5634266784253067342_n-1

Bu yalan bilginin hızla paylaşılmaya başlanması ile birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan bir açıklama geldi.

BTK tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Sosyal medyada Singapur Televizyonu’na atıfta bulunularak ACİL başlığı ile yayınlanan ve bu gece (15 Kasım 2016 Salı) gezegenimizin çok yüksek radyasyona maruz kalacağı uyarısı ile cep telefonları ve tabletlerin kapatılması gerektiği yönünde mesajların yayıldığı görülmektedir.

Doğruluğu teyit edilmemiş ve kamuoyunu yanlış yönlendirme ihtimali bulunan bu tür mesajlara vatandaşlarımızın itibar etmemesi ve ihtiyatla yaklaşması gerektiği değerlendirilmektedir.


"Akıllı telefonların radyasyona maruz kalacağı yalanı! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Akıllı telefonların radyasyona maruz kalacağı yalanı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı telefonların radyasyona maruz kalacağı yalanı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0