Akıllı telefon kullanımının çok ciddi bir kullanıcı kesimine ulaşması ve içinde bulunduğumuz dönem itibariyle bir gereksinim haline gelmesi, sektörü de bu konudaki çalışmalarını artırma noktasında tetiklemiş oldu.
Akıllı Telefon Sektörü Değişim Yaşayacak!
183
okunma

 Bir dönemler sadece belirli fonksiyonları yerine getiren cep telefonları, artık akıllı telefon yani smartphone kategorisi kapsamında birer mini bilgisayar haline geldi.

Mobil internet teknolojisini de doğrudan doğruya beraberinde geliştiren akıllı telefon sektörü, en nihayetinde dünya çapında en çok rağbet gören ve en büyük kullanıcı kitlesine ulaşan sektörlerden biri olmayı başardı. Oluşan bu ilgiyi karşılamak ve güncel teknolojileri son tüketiciye ulaştırmak adına da akıllı telefon üreticileri, sektöre yeni bir bakış açısını standart haline getirmeye hazırlanıyor: Çerçevesize yakın akıllı telefon tasarımı!

Akıllı telefon sektörü yeni bir değişime hazırlanıyor!

Nokia ile doğrudan son tüketiciye ulaşarak ciddi bir pazar haline gelen akıllı telefonlar, Apple’ın duyurduğu ilk akıllı telefon olan iPhone ile birlikte, deyim yerindeyse ikinci evrimini geçirdi. Zira Apple tarafından da ilk iPhone modeli, telefonun yeniden icadı olarak tanımlandı.

2_6

Geçmiş zamana dönecek olursak Steve Jobs önderliğindeki Apple, o dönemdeki tüm rakiplerinden farklı olarak dokunmatik ekrana sahip en kullanışlı modeli, iPhone ismi ile birlikte kullanıcılara sunmuştu. Hem kullanıcı dostu ara yüzü hem de farklı tasarım dili ile beraberi, tüm dünyada yankı uyandırmayı başarmıştı. Yaklaşık 10 sene önce oluşan bu yankı, global anlamda etkisini göstermeye de devam ediyor.

Sadece belirli bir kesime hitap eden dokunmatik ekranlı mobil cihazlar, nitekim Apple ile birlikte son tüketiciye ulaşan en verimli ve en kullanışlı teknoloji olmayı başardı. Bununla beraber mobil sektördeki tüm rakipleri de doğrudan doğruya bu konsepte geçiş yapmak durumunda kaldı ve en nihayetinde akıllı telefon sektörü, ciddi bir değişim yaşamış oldu.

Benzer bir değişimin de 2017 yılı itibariyle tüm sektörde farklı bir açıdan yaşanması bekleniyor. Bu değişim de akıllı telefonların tasarım standartlarında kendini göstermeye başlayacak.

Çerçevesize yakın akıllı telefon tasarımı nedir?

Şu dönemlerde bilim ve teknoloji siteleri tarafından yapılan akıllı telefon haberleri kapsamında en çok yer bulan gelişmeler, akıllı telefonların çerçevesize yakın tasarım anlayışı üzerine kurulmaya başladı. Hem kullanıcılar tarafından hem de sektör tarafından yoğun bir ilgi ile takip edilen bu telefon haberleri, geleceğin mobil tasarımlarına da ışık tutmayı sürdürüyor.

Öncelikle tanımlamak gerekirse çerçevesize yakın akıllı telefon tasarım anlayışı, cihazların ön yüzeylerinin büyük çoğunlukla ekrandan oluşması konseptini temek alıyor. Şimdiye kadarki akıllı telefon ve tablet modellerinde, ekranı saran ciddi bir çerçeve bulunuyordu. Bu çerçeveler, bir noktada firmalar için zorunlu haldeydi. Zira akıllı telefonların artan sensör sayıları ve parmak izi okuyucu gibi ek özellikleri, ekrandan bağımsız olarak cihazın ön yüzeyindeki yer alması gereken detaylardandı. Lakin gelişen teknoloji ile beraber, bu çerçeveler ciddi anlamda incelmeye ve çerçevesize yakın akıllı telefonlar gerçek olmaya başladı.

3_2

Bu sürecin ilk örnekleri de Çinli Xiaomi markasının Mi Mix modeli ve Samsung’un Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modelleri ile birlikte gelmeye başladı. Keza LG Mobile tarafında da LG G6 modeli, çerçevesize yakın akıllı telefon tasarımına geçiş yapan önemli modeller arasında yer almaya başladı.

Lakin bu ilk örnekler, elbette ki kimi problemleri de beraberinde getiriyor. Özellikle ekran oranlama konusunda standartların dışında kalan detaylar, kullanıcılar tarafından yadırganmaya başladı. İlk örnekler olduğu hesaba katıldığında, yeni gelecek cihazlarla beraber bu konuda da yeni standartların oluşturulması düşünülüyor.

Yeni nesil akıllı telefon tasarımları neden önemli?

Cep telefonu kullanımının bir özel tüketimden ziyade bir zorunluluk haline gelmeye başlaması, kullanım alışkanlıklarını da etkiledi. Birçok kimse tarafından akıllı telefonlar, bir iş ve eğlence merkezi halini almaya dahi başladı. Bu süreçte de kullanıcıların en büyük beklentisi, daha geniş ekranlara sahip akıllı telefonlar oldu.

Şimdiye kadar telefon üretici firmalar, 6-inç boyutlara ve hatta daha ilerisine kadar üretimler yapmaya başladı. Ancak zaten büyük olan ekranlara bir de ekran çerçeveleri eklenince taşıması büyük sorun çıkartan cihazlar kendini göstermeye başladı. Daha büyük ekranlardan vazgeçmek istemeyen kullanıcıların taşınabilirlik konusundaki endişelerini gidermek isteyen firmalar da ekranı küçültmek yerine, çerçeveleri azaltmak veya toptan kaldırmak için çalışmalara başladı.

4_2

Daha önce 5.5-inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan akıllı telefonlar, neredeyse 6.5-inç ekran ölçülerine kadar genişleyebiliyordu. Şimdi ise bu yeni tasarım anlayışı ile birlikte cihazların boyutları, ekranları ile sınırlı kalmaya aşlayacak. Böylece hem kullanıcı dostu bir yapı hem de estetik açıdan beğeni kazanan modeller kendini gösterecek ve göstermeye de başladı.

Daha büyük ekrana sahip olan modeller, olması gerektiğinden daha küçük boyutlara sahip kasaların içinde yer almaya başladı. Estetik açıdan da büyük bir beğeni kazanan bu tasarım, en nihayetinde çerçevesize yakın tasarıma anlayışı olarak gün yüzüne çıktı.

En iddialı model, iPhone 8 olacak!

Şu an için söz konusu olan bu tasarım anlayışını, en iyi şekilde Apple’ın yansıtmaya başlayacağı ile ilgili haberler gündeme geliyor. Apple için iPhone’un 10. Yılı anlamına gelen bu sene, şimdiye kadar ki en önemli modeli de suna çabalarını oluşturuyor.

Gelen bilgilere göre Apple, iPhone 8 ile birlikte çerçevesize yakın akıllı telefon tasarımını hayata geçirecek ve rakiplerinden farklı olarak parmak izi okuyucu sensörü de cihazın ön yüzeyine taşımayı başaracak.

5_1

Ekran oranlarında da mevcut standardı korumayı başaracak olan Apple’ın, sektörde bu anlayışı kalıcı hale getireceği konuşuluyor.

Apple ile beraber Google’ın da uzun bir aradan sonra yeniden kendi markasını taşıyan Google Pixel modelleri ile piyasaya dönmesi, rekabeti kızıştırmıştı. Bu noktada yeni model ile birlikte yeni tasarım anlayışının Apple ve Google rekabetini de artıracağı konuşuluyor.

Parmak izi okuyucu ve diğer algılayıcıların, ekrana dahil edilebilme imkanın oluşmasıyla beraber söz konusu olan tasarım, doğrudan doğruya çerçevesiz ekran konseptine dönüşmeye başlayacak.

Sonraki adım çerçevesiz ekranlı akıllı telefonlar!

Şu an için firmalar, çerçeveleri olabildiğince inceltmenin yollarını aramakla meşguller. Bu süreçte edinilen bilgi birikimi ve teknolojik gelişmeler, mobil teknoloji dünyasını topyekûn değiştirmeye başlayacak. Sonraki adım olarak ise ekran çerçevelerinden tamamıyla arındırılmış tasarımlar olarak dile getiriliyor.

Teknoloji haberleri kapsamında sık sık ortaya çıkan bilgilere göre ekran üreticileri de OLED paneller üzerinde çalışmalar yapıyor ve gelişmelerin temel hedefini, ekrana dahil edilebilen ek özellikler şeklinde tutuyor. Bu durum da ilerleyen dönemlerde tüm mobil ürünlerin ön yüzeylerinin, sadece ekrandan oluşmaya başlayacağının bilgisini vermiş oluyor.

Yeni tasarım anlayışı, tüm mobil cihazlara sıçrayacak!

Akıllı telefonlar ile ilerleyen bu yeni sektörel değişim, sadece bu çerçevede kalmayacak gibi görünüyor. Akıllı saatler, taşınabilir bilgisayarlar ve tablet modelleri de bu süreçten nasibini alacak.

6

2018 yılı itibariyle çerçevesize yakın tasarımlara sahip olan tablet modellerinin de piyasada yer alması bekleniyor. Taşınabilir bilgisayar ekranlarında ise Dell gibi bilgisayar üreticilerinden çeşitli atılımlar hali hazırda gerçekleştiriliyor. İlerleyen dönemlerde bu örneklerin, tüm markaların mobil cihazlarına yansımaya başlayacak.

Daha büyük ekran ve daha küçük kasa boyutu ikilisini en net biçimde gerçekleştirmeye başlayan firmalar, kullanıcıların hem ilgisini de hem de taleplerini yakalamayı başaracak. 2018 yılı itibariyle birçok önemli akıllı telefon üretici firmanın, çerçevesize yakın ekran standardına ayak uydurması bekleniyor. İçinde bulunduğumuz yıl itibariyle ilk örneklerin atılması ve hem sektör hem de kullanıcılar tarafından olumlu geri dönüşlere vesile olması, bu anlayışı da standart haline gelmesini kolaylaştırdı.

Katlanabilir ekranlı mobil ürünlerin temelleri atılıyor!

Tüm bu gelişmelerden farklı olarak ilk adımların ekran teknolojisi doğrultusunda atılması, bir sonraki adımı da netleştiriyor: Katlanabilir ekrana sahip mobil teknoloji ürünleri! Şu an için firmalar, AMOLED veya IPS panel teknolojisi ile ürünlerini donatıyor. OLED ekran teknolojisinin sorunlarından arındırılmaya ve son tüketiciye ulaşabilecek hale gelmesi, bundan sonraki tasarımların da katlanabilir veya bükülebilir yapıdaki telefon modelleri adımlarını öne çıkartıyor.

7

Şu an için LG Display, Japon Display, Samsung Display ve Sharp tarafından bu konuda konsept çalışmalar sürdürülüyor. Ancak sektörde değişim oluşturabilecek kadar iyi prototipler henüz ortaya çıkmadı.

Elbette ki katlanabilir akıllı telefon veya farklı mobil cihazlar, sadece ekranın katlanması ile mümkün olamayacak kadar karmaşık bir yol izleyecek. Zira tüm donanımların da ekran gibi esnek bir hale geçmesi gerekiyor. Bununla beraber batarya konusunda da lityum polimer tarafında da gelişmeler yaşanması bekleniyor. Esnek bataryalar her ne kadar teori de mümkün olsa da pratiğe geçiş yapıldığında, ciddi güvenlik sorunlarını meydana getirebiliyor.

Nitekim teknolojisini getirisi, yakın zamanda çerçevesiz ekran yolunda ilerleyecek. Sonraki büyük adım ise katlanabilir mobil cihazlar tarafına geçecek. Lakin belirtildiği gibi mevcut teknolojiler ile çok verimli örnekler, şu an için son tüketiciye ulaşmaya oldukça uzak kalıyor.

Toparlamak gerekirse ilk iPhone modelinden bu yana akıllı telefon sektörü, çok ciddi bir başkalaşım geçirdi ve mobil internet kullanımıyla beraber de günlük hayatın olmazsa olmazlar arasında yer alamaya başladı. Bir sonraki adım olarak da kullanıcı deneyimini artıracak dev ekranlı ama nispeten daha taşınabilir mobil cihazlar kendini gösterecek.

Hem 5G mobil iletişim teknolojisi hem de çevrimiçi içeriklerin görselliğe kayması, kullanıcıların bu doğrultuda hazırlanan cihazlara olan ilgisini de ciddi anlamda yükseltmiş olacak. Hem ekonomik hem de kullanıcı eğilimleri tarafında, yeni bir değişim kendini göstermeye hazırlanıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları