ACCC, Google’ın tüketicileri konum verileri toplama ve kullanma konusunda yanlış yönlendirdiğini iddia ediyor
Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), son birkaç yıl içinde ülke içinde iş yapma biçimini yerine getirmesi için çok sayıda büyük işletme aldı.

Valve, müşterileri geri ödemeler konusunda yanıltıcı bulmaları için Aussie tüketici bekçi köpeğinin crosshair'lerinde bulurken, Apple tüketici hakları ve onarımlarıyla ilgili yanlış beyanlarda bulundu.

Şimdi, ACCC'nin Google’ın “Google'ın topladığı, sakladığı ve kullandığı kişisel konum verileri” üzerindeki şeklindeki başka bir teknoloji devi var. Organ, Mountain View şirketinin müşterileri Android'in “Konum Geçmişi” özelliği ile ilgili olarak tüketicileri doğru şekilde bilgilendiremediğini ve daha fazla veri toplanmasını önlemek için hem onun hem de "Web ve Uygulama Etkinliği" nin devre dışı bırakılması gerektiğini iddia etti. Ayrıca, rekabet düzenleyicisi, Google’ın, her iki özelliği de devre dışı bırakmasına rağmen, şirketin “konum verilerini toplama, saklama ve kullanmalarını engellemenin tek yolunun belirli Google hizmetlerini kullanmayı durdurmak” olduğunu yanlış beyan ettiğini belirtti.

İddialara gelince, ACCC Başkanı Rod Sims şunları söyledi:

“Bizim durumumuz, tüketicilerin bu davranışların bir sonucu olarak“ Konum Geçmişi ”ayarını kapatarak Google’ın konum verilerini toplamayacak kadar basit ve basit olduğunu anlayacağı yönünde.

Google’ın, başka bir ayarın da kapatılması gerektiği konusunda sessiz kalarak tüketicileri yanlış yönlendirdiğini iddia ediyoruz.

Birçok tüketici, konum verilerinin toplanmasını durdurmak için ayarları kapatma konusunda bilinçli bir karar veriyor, ancak Google’ın davranışının tüketicilerin bu seçimi yapmasını engellediğini iddia ediyoruz. "

Google ayrıca, ekranda konum verilerini kullanacağını belirttiğine ilişkin olarak da hazırda. ACCC’nin basın açıklamasına göre, toplanan veriler “Google tarafından yalnızca tüketicinin Google hizmetlerini kullanması için toplanacak ve kullanılacaktır” ancak aslında “tüketicinin Google’ın hizmetlerini kullanmasıyla ilgili olmayan amaçlar için” kullanılmıştır.

Bu noktada, Bay Sims, şöyle yorum yaptı:

“Google’ın bu veri kullanımını açıklamaması nedeniyle, tüketicilerin kişisel konum verilerini Google ile paylaşıp paylaşmama konusunda bilinçli bir seçim yapma fırsatından mahrum kaldıklarını düşünüyoruz.”

Google ACCC tarafından yapılan iddiaları incelerken, şirket ceza alma ihtimaline ve Federal Mahkemede suçlu bulunursa düzeltici eylemlerin uygulanması ihtimaline karşı karşıyadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları