3D beyin taraması yapıldı!
Beyinde bir sorun oluştuğunda, her milimetrede bir ur veya tıkalı arter gibi değişkenler incelenir. Yeni geliştirilen 3D beyin taraması yöntemi, tanı ve tedaviyi kolaylaştırıyor. Böylelikle büyüme yada hasarın bir kopyasını 3D basılabiliyor ve hastalık durumu incelenebiliyor.

3D beyin taraması ile baskı yapılabiliyor
Darin Okuda, skleroz hastalarında bulunan beyin lezyonlarının teşhisinde baskı yönteminin etkililiğini gösteren bazı çalışmalar yayınladı. Okuda’nın ekibi, ilk önce MS (beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın rahatsızlığı) beyinlerin MRI taramalarını analiz etti. Normalde 2D tarama ile meydana getirilen bu çözümleme, Okuda’nın çalışmasında 3D beyin taramasıyla yapıldı.

Lezyonları 3D beyin taraması ile izleyen ekip, biçim ve yüzey özelliklerini değerlendirebildi. MS lezyonlarında, asimetri ve kompleks yüzey yapıları gibi diğer beyin hasar türlerinden ayıran birtakım özellikler tespit ettiler. Daha önceki faaliyetlerinden daha net bilgiler sunan bu yöntemde, 3D yazıcı ile çıktı alınarak ayrıntılı araştırma imkanlarının olduğu belirtiliyor.

3d-beyin-taraması-shiftdelete

3D beyin taraması önündeki mani
Ayrıca 3D baskı ile hastaların hasarı anlamalarına ve iyi mi tedavi edileceklerini anlamaları sağlanabilir. 3D beyin taraması yönteminin önündeki tek engelin şu lahza için oldukca yavaş emek harcaması olduğu belirtiliyor. Okuda ve ekibinin bir sonraki hedefi, 3D baskı ergonomik olmadığında hastalar için kullanılacak bir VR platformu kurmak.


"3D beyin taraması yapıldı! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere 3D beyin taraması yapıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D beyin taraması yapıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Tüm Yorumlar
5
4
2
1
0