3D baskı işitme kaybını tedavi edebilir!
3D baskı işitme kaybı sorunları için de yeni bir çözüm oluşturarak uyumlu protezlerin geliştirilmesini sağlayabilir. Hasar bulan kemiklerin yerine yapılacak protezlerde 3D baskı işitme sorununu iyileştirebilir.

3D baskı işitme sorunlarına da çözüm olacak
Orta kulağımızda ossicles şekilde bilinen üç minik kemik olmaktadır. Bu kemikler kulak tamburundan kokleaya titreşim iletirler. Herhangi bir halde ziyan gördüklerinde ise “iletken işitme kaybı” denilen hastalık ortaya menfaat. Artık bu işitme kaybı 3D baskı teknolojisi ile tedavi edilebilmektedir.

Şu anda klasik yöntemlerde hasar görmüş kemiklerin yerine konulacak olan çelik ve seramik protezler el yapımı üretilmektedir. Dolayısıyla bu şekilde protezler kulağa tam ahenk sağlamamaktadır. Maryland Üniversitesi’nden bir ekip, daha kati bir eşleşmesi olan implantlar kurmak için 3D baskı kullanımına başlanıyor. Çalışmadan esas şekilde CT (bilgisayarlı tomografi) ile kemik haritası oluşturuluyor ve çizimin yapılmasının ardından uygun materyal tarzı ile baskı gerçekleştiriliyor.

3d-baski-isitme-sorunu-shiftdelete

Araştırmacılar, şimdi biyo ahenkli materyalleri kullanarak implantları basmayı planlıyor. Hatta kök hücrelerinin içinde büyüyebileceği kafes benzeri bir materyalden meydana getirmeye çalışıyorlar. Böylece protez kademeli olarak kemikle ahenk sağlayabilecek.


"3D baskı işitme kaybını tedavi edebilir! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere 3D baskı işitme kaybını tedavi edebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D baskı işitme kaybını tedavi edebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0