Time Doctor Nedir?
Time Doctor Nedir?
Hepimiz kişisel hayatımızda başarı arzusuyla yola çıktığımız ancak çuvalladığımız durumlarla karşılaşmışızdır.

 Bu gibi durumlarda kendimizle ilgili biraz daha esnek davranabiliyor olsak da konu iş hayatına gelince çoğu zaman “neyse olduğu kadar artık” diyemeyeceğimiz bir durumda oluyoruz. Özellikle bir şirket yönetiyor ve bu sayede hayatınızı kazanıyorsanız, birçok durumda işinizi şansa bırakmamanız ve asla rehavete kapılmamanız gerekiyor. Bir şirketiniz veya yönettiğiniz insanlar varsa teknolojinin sunduğu imkanlar her zaman fayda sağlamayabilir. Sosyal medya, izlenecek onlarca video, okunacak makaleler,  filmler, diziler derken bilgisayar başında çalışan ekibiniz ister ofiste ister dışarıda olsun takip edilmesi gereken ayrı bir mesai başlığını oluşturuyor. Ofis içinde birlikte çalıştığınız insanların yanı sıra bir de uzaktan çalışan personeliniz varsa ekip yönetimi daha da zorlaşıyor. Peki yine teknolojiye başvurarak bu durumdan en az zararla hatta daha da ileri gidip kârla çıkabilmek mümkün mü?

Bazı yollarla çalışanlarınızın sosyal medyaya olan erişimlerini kısıtlayabiliyor ve hatta engelleyebiliyorsunuz. Fakat bu çalışanlar açısından biraz sıkıntılı bir durum;  hepimiz insanız ve arada sırada kafamızı dağıtmaya ihtiyaç duyuyoruz mantığıyla hareket edildiğinde engellemeler çoğu zaman çalışanlar üzerinde olumsuz bir etki bırakıyor. Öte yandan, çalışanların adil ve güvenli bir şekilde izlendiklerini bilmelerini verimliliklerini büyük oranda arttırıyor. Peki özel  alanlarına müdahale etmeden,  kendilerini kısıtlanmış hissetmeden hem çalışanların hem de iş verenlerin uygulayabileceği bir yol, yöntem nasıl izlenebilir?

Bu noktada Time Doctor, hem çalışanlara, hem iş verenlere hem de serbest çalışan kişilere verimli olmanın muhteşem yollarını sunuyor. Personel takip programı olarak Türkiye piyasasına yeni ve hızlı bir giriş yapan Time Doctor herkese hitap eden hangi özelliklere sahip gelin birlikte inceleyelim:

Time Doctor nedir?

Kullanışlı olması ve geniş özelliklere sahip olması ile ön plana çıkan zaman yönetim ve iş takip programı olan Time Doctor hali hazırda dünya çapında 75 çalışanıyla işverenlere, çalışanlara ve serbest çalışan bireysel kullanıcılara zamanlarını maksimum verimli şekilde kullanmalarını mümkün kılıyor.

Genel özellikler

Verimli çalışma konusunda bu program en temelde iş takibi yapılmasına olanak sağlıyor. Program kullanıcının bilgisayarına, tabletine ya da mobil cihazına kurulduktan sonra yapılması gereken tek şey atanan görevin/projenin üstüne tıklayarak zaman takibini başlatmak. Bu noktadan sonrasını Time Doctor harika bir şekilde hallediyor. Sessizce ve çok sık müdahale etmeden yapılanların bir kaydını tutuyor. Bu kayıtlara göre çalışanların performansları ve zaafları istatistiğe dökülmüş oluyor. Tutulan bu istatistikler herkesin daha verimli çalışması için harika bir referans noktası oluşturuyor.

Peki bu program çalışanların verimini nasıl arttırıyor? Her şirkette olması gereken bir şeffaflık sağlayan bu programla yapılan zaman takibini, hem şirketin yöneticisi, hem de çalışanlar görebiliyorlar. Eriştikleri kullanıcı panelleri elbette birbirinden biraz farklı ama asıl önemli olan zamanın nerelerde kullanıldığı, verimli olup olmadığı gibi bilgileri her iki tarafında görebiliyor olması.

Bunlara ek olarak şirketin müşterileri de sisteme kendi kullanıcı profilleriyle erişim sağlayabiliyor. Bu sayede şirketlere verdikleri işlerde şirketin ve çalışanların performansları müşteriler tarafından ölçülebilir hale geliyor. Her şey şeffaf olduğu için müşterilerin ve şirketlerin birbirlerine olan güveni artıyor.

1_16

Peki bu takip hangi araç ve özelliklerle yapılıyor?

Kolay Kurulum

Program internet bağlantısı olan tüm bilgisayarlarda kurulup kullanılabiliyor. Birden fazla kullanıcı için kullanılabilir olan programı yüklemek ve çalıştırmak 5 dakikadan az sürüyor.  Programı kullanması istenilen kullanıcılar davet edildiği zaman bu kullanıcılar izlemeleri gereken adımlarla ilgili detaylı bir eposta alıyor. Programın web uygulaması; Pro ve Lite olmak üzere masaüstü uygulamaları ve bir de mobil sürümü bulunmaktadır. Mobil cihazlar Android ve iOS uyumlu, bunun yanı sıra Chrome web tarayıcısı da kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Hemen Time Doctor iş takip programı indir ve kullanmaya başla!

Zaman Takibi

Bu özellik programın asıl amacını oluşturuyor. Ofiste çalışanlarınızı sürekli olarak takip etme imkanınız pek mümkün değildir; öyle olsa bile bu kendi mesainizden çalmanız anlamına gelir. Bir de artık giderek yaygınlaşan uzaktan çalışanlarınız varsa, durum daha da zor olabilir. Fakat bu programı cihazlarına yükleyen kullanıcılar işe başlarken programı çalıştırıp, üzerinde çalıştıkları işe tıkladıklarında Time Doctor yapılanları kayıt altına almaya başlar.

2_8

Böylece çalışan 2 saat çalışıp 3 saat çalıştım derse, veya 2 saatlik iş 5 saatte tamamlanırsa şirketin uğrayacağı zarar azaltılmış olur; çalışan da kendi işinden daha çok verim almaya başlar. Bu noktada program şu eşsiz yollara başvuruyor:

Ekran görüntüsü alma özelliği

Öncelikle yönetici, personelinin cihazından ne sıklıkla ekran görüntüsü almak istediğini belirler. Bu ayarı (programda varsayılan ayar aynen kullanılabilir) yaptıktan sonra program sessizce çalışmaya başlar. Bilgisayarlarında yaptıkları hareketleri sessiz bir şekilde izler. Bu hareketler klavye vuruşları ve fare hareketleri de dahil olmak üzere programın sunucusuna gönderilir. Elbette kullanıcılar molaya çıktıkları zaman programı durdurduklarında hiçbir şekilde kayıt yapılmaz ve böylece personelin gizliliği de güvence altına alınmış olur. Kullanıcılar dilerlerse sunucularda tutulan bu verilere ulaşabilir ve gerektiğinde ekran görüntülerini silebilirler (Bu özellik etkinleştirilebilir ya da devre dışı bırakılabilir).

3_4

Gerçek zamanlı web sitesi ya da uygulama kullanımı

Kullanıcıların ziyaret ettikleri siteler ve kullandıkları uygulamalar da program tarafından kaydedilmektedir. Bu noktada çalışanlar işle ilgili web sitelerinde mi geziniyorlar yoksa aslında işle ilgili olmayan etkinliklerde mi bulunuyorlar rahatça görüntülenir.

4_3

Bildirimler

Diyelim ki çalışanlar işle ilgili olmayan web sitelerinde oyun oynamaya ya da YouTube veya Facebook’ta vakit geçirmeye başladılar. Böyle durumlarda Time Doctor uyarı penceresi durumu hemen kavrayarak çalışana hatırlatmada bulunur. Hala görevi/projesi üzerinde çalışıp çalışmadığını nazik bir dille sorar. Bu özellik sayesinde iş veren, bizzat uyarıda bulunmadan çalışanlarını yapmaları gereken işe yönlendirmiş olur. Çalışanlar ise oyalanmadan, zaman kaybetmeden ve işi uzatıp canlarını sıkmadan odaklanmaları gereken şeye dönmüş olurlar. Aksi durumda bu bilgilerin kaydedildiğini ve verimsiz zaman olarak etiketleneceğini bildiklerinden iş zamanı işe odaklanarak kendi verimliliklerini arttırırlar.

Esnek ayarlar

Uzun süredir bu piyasada bulunması nedeniyle her şirketin farklı ihtiyaçları olacağını bilen Time Doctor, programı ihtiyaçlara göre ayarlanabilir şekilde sunuyor. 5 farklı dil seçeneğiyle gelen program sadece Türkiye’de değil, diğer ülkelerde çalışan ve farklı dilleri kullanan çalışanlar için de anlaşılır olması açısından büyük bir kolaylık sağlıyor. Bunun yanı sıra yöneticilerin, çalışanları için kullanmak istedikleri ayarlar da değiştirilebilir durumda. Mesela vardiyanın başlangıç ve bitiş süreleri, belirli sitelerin engellenip engellenmemesi, kullanıcıların ekran görüntülerini silmelerini izin verilip verilmemesi gibi ayarlar şirket dinamiklerine uygun olarak değiştirebilir halde hizmete sunuluyor. Mesela bir reklam şirketinde çalışanların sosyal medyayı kullanması kaçınılmaz olduğu için Facebook, Twitter vb. sosyal medyada geçirilen zamanın verimsiz olarak etiketlenmemesi seçeneği rahatlıkla kullanılabilir. Bunun yanı sıra şirketin içinde bulunduğu zaman dilimi, bordrolar gibi farklı seçeneklerde de değişiklik yapılabiliyor.

5_1

Eposta raporları

Yapılan bu ayarlarla, elde edilen raporlar istatistiksel veri sunması açısından oldukça kıymetli hale geliyor. Sunucuda tutulan bu veriler, kullanıcıların performanslarının görüntülenmesi açısından yöneticilere eposta olarak rapor halinde sunuluyor. Bu raporlarla çalışan işe geç mi gelmiş, hiç gelmemiş mi, neden gelmemiş, geldiyse ne verimde çalışmış gibi bilgiler anlaşılır bir şekilde görüntüleniyor .

 

Bordo yönetimi

İster saatlik ister maaşla çalışan personelinizin ödemelerini, elde edilen istatistiksel veriler doğrultusunda kolayca ücret bordrolarına yansıtabilirsiniz. Bordrolar ihtiyaca göze özelleştirilebilir, farklı bordro dönemlerini ve para birimlerini içerir. Üstelik programı kullanarak PayPal, Payoneer, TransferWise veya seçtiğiniz diğer ödeme yöntemlerinden biriyle ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Time Doctor ile Entegrasyonu Bulunan Programlar

Birçok şirket farklı farklı proje yönetimi programları kullanmaktadır. Peki bu projelerde iş yaparken zaman takibini bin bir parçaya bölünmeden yapmak güzel olmaz mı? Elbette olur, hem güzel hem de pratik olur. Asana, Basecamp, GitHub, Teamwork, Google Apps, Slack, Citrix, LiquidPlanner, Yammer gibi 30’ün üzerinde farklı proje yönetimi programıyla entegrasyonu bulunan Time Doctor’la zaman takibini rahatlıkla yaparsınız.

API – Program Ara Yüzü

6

7_1

8_1

GPS Takibi

Gelişen ve değişen iş ortamı çalışanların sabit bir yerde kalmamasını gerektiriyor. Özellikle pazarlama, satış veya kurye –dağıtım gibi bir işi yönetiyorsanız çalışanlarınızın konumunu takip etmek ve ne kadar sürelerle hangi noktalarda bulunduklarını belirlemek hayati bir önem arz ediyor. Time Doctor bu ihtiyaca da cevap verecek şekilde GPS takip özelliğinin etkin hale getirilmesine ve zaman takibinin ofis dışında da rahatlıkla yapılmasına olanak veriyor.

9

Gizlilik ve Güvenlik

Programla ilgili bahsedilmesi gereken en önemli özelliklerden biri de sunduğu gizlilik ve güvenlik. Ekran görüntüleri dahil olmak üzere sunuculara gönderilen tüm veriler şifreleniyor. Ayrıca program devre dışı olduğunda, çalışanların gezdikleri web sitesi veya kullandıkları uygulamalar kesinlikle kaydedilmiyor. Böylece iş takibinin sadece mesai saatleri içinde yapıldığını bilen çalışanlar mesai saatleri dışında hiçbir müdahale ile karşılaşmayacaklarından emin oluyorlar.

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları