TC Vatandaşlarının Kimlik ve Adres Bilgileri Çalındı
TC Vatandaşlarının Kimlik ve Adres Bilgileri Çalındı
TC Vatandaşlarının Kimlik ve Adres Bilgileri Çalındı

Türkiye, tarihinde gördüğü en büyük hack eyleminin kurbanı oldu. Dün gece saatlerinde ROR[RG] isimli hacker grubu Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sistemlerine sızarak bu sistemlerde saklanan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait kimlik ve adres bilgilerine erişti ve bu bilgileri yayınlayarak internet kullanıcılarının erişimine açtı.

Sızdırılan veri tabanı 20 GB'a yakın bir dosya boyutuna sahip. Bu veri tabanı sıkıştırılmış bir halde paylaşılıyor ve torrent siteleri üzerinden 3 GB'lık bir arşiv dosyası biçiminde dağıtılıyor. Saldırı ilk açığa çıktığında ve bu veri tabanı paylaşılmaya başlandığında eylemin Anonymous tarafından gerçekleştirildiği algısı oluşmuştu. Fakat sonradan Anonymous ve diğer hacker grupları bu saldırıdan ROR[RG]'nin sorumlu olduğunu belirtti.

Saldırıyı gerçekleştiren ROR[RG] bazı etkileyici açıklamalar da yaptı. Hacker grubu yaptığı açıklamada saldırının amacının Türk hükümetinin gerçekleştirdiği yolsuzlukları protesto etmek olduğunu iddia etti. Fakat ortaya çıkan veri tabanının tüm Turkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait olması büyük güvenlik açıklarını da birlikteinde getiriyor. Bu bilgilerden faydalanılarak farklı kişiler adına mükerrer oy kullanma, herhangi bir nedenten dolayı adresi aranılan kişilere ulaşma ve bu kişilerin hanesine ve can güvenliğine tacizde bulunma, bu verilerin ticari amaçla kar elde etmek için kullanılması, dolandırıcılık gerçekleştirme gibi amaçlarla kullanılabilmesi mümkün.

ROR[RG]'nin iddiasına göre hacker grubu 2 senedir Emniyet Genel Müdürlüğü sistemlerine diledikleri gibi girip çıkabiliyormuş. Bu da birlikteinde bu kadar titiz bilgiler içeren bir veri tabanını güvenliğini sağlamak için neden özen gösterilmediği sorularını getiriyor. Siber güvenlik, ülkemizin acilen yatırım yapması ve kendini geliştirmesi gereken bir alan.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları