SSL Sertifikası Kullanmanın Avantajları
SSL Sertifikası Kullanmanın Avantajları
E-Ticaret sitelerinin olmazsa olmazları arasında olan ssl sertifikaları sadece güvenlik mi sağlar?

Web sitelerinde güvenli iletişim amacıyla kullanılan ssl sertifikası, verilerin şifrelenerek karşı sunucuya aktarılmasını sağlıyor. Bu güvenlik sayesinde günümüzde kritik derecede önemli olan kişisel bilgilerimizi kötü niyetli kişilerden koruyabiliyoruz. Peki ssl bir web sitesine bunun dışında ne yarar sağlar bir bakalım. Google'ın 2015 başında ssl sertifikası kullanımının seo kriteri olacağını açıklamasının ardından webmaster forumlarında seolar ve web site sahipleri arasında hararetli bir tartışma başladı. Öncelikle bu tartışma neydi hatırlayalım ve açıklık getirelim; "SSL sertifikası google sıralamasını etkiler mi?"

 SSL sertifikası bir seo kriteri olsa da tek başına bir önemi yoktur. Diğer seo kriterleri ile birlikte ssl kullanımı ise, google'ın siteye olan güvenini arttırır. Yoksa bir web sitesi açıp, ssl sertifikası satın alarak seo yapılmaz, arama motorlarında üste çıkılmaz. Peki bir ssl sertifikası web sitesine tam olarak ne sağlar?

  1. SSL sertifikası web sitesinde güvenli iletişim sağlar.
  2. SSL sertifikası kullanılan web sitelerinde dönüşüm dediğimiz işlemler (satış,sipariş,iletişim,üyelik vb.) artar.
  3. SSL sertifikası yüksek prestij sağlar. Günümüz teknolojisine uygun bir web sitesi ve ssl sertifikası ile prestijinizi arttırabilirsiniz.
  4. SSL kullanılan web siteleri google tarafından seviliyor, çünkü google diğer sitelere göre daha fazla güveniyor.

Standart bir ssl sertifikası yukarıdaki avantajları sağlıyor, fakat bunun dışında daha işlevsel ve kurumsal bir görünüm oluşturmak isteyen firmalar için EV olarak kısaltılan Extend Validation ssl sertifikaları vardır. EV ssl sertifikaları kullanılan sitelerde yeşil bir adres çubuğu üzerinde kurum ünvanı yer alıyor, böylece firmanın varlığı ve faal olduğu dünyaca tanınan bir güvenlik otoritesi tarafından doğrulanıyor. Dünyada bir çok ssl sertifikası otoritesi var, en popüler ssl otorilerini ise Symantec, Geotrust,Comodo ve Thawte olarak sıralayailiriz. Bunlar kadar popüler olmayan Polonya markası Certum da son günlerde yaygınlaşma politikası izliyor. EV ssl sertifikası için Comodo, Symantec, Geotrust gibi dünyanın önde gelen güvenlik kuruluşlarını tercih etmenizi öneriyoruz. SSL sertifikaları temel olarak düşündüğümüzde şifreleme için kullanılsa da belgeli ve belgesiz olarak alınabiliyor. Belge gerektiren ssl sertifikaları kurum doğrulama veya EV yeşil adres barı sağlarken, belgesiz ssl sertifikaları domain doğrulama ile sitenizin güvenliğini sağlıyor. SSL sertifikası almak için yapmanız gereken ssl sağlayıcısı ile iletişim kurup, ihtiyacınız olan ssl sertifikasını belirlemektir. Türkiye’de web site güvenliği hizmetleri sağlayan SSL Net en uygun fiyatlarla ssl sertifikası satışı yapıyor. Ayrıca SSL Net müşterileri ssl sertifikası kurulumu için ekstra ücret ödemek zorunda kalmıyor, ücretsiz kurulumdan yararlanabiliyorlar.

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları