Ransomware nedir ? Alınabilecek Önlemler neler ?
Ransomware nedir ? Alınabilecek Önlemler neler ?
CryptoWall ve Chimera adlı ransomware türleri nedir ve bu tehditlere karşı nasıl tedbir alınmalıdır, bu makalede anlatıyoruz.

Ransomware, 21. yüzyılın en sinir bozucu sanal tehditlerinden biri. Bu tür bir saldırıya uğrayan sistemlerdeki veriler saldırgan tarafınca kuvvetli bir haldeşifreleniyor ve sistemin sahibi saldırganın istediği tutarı ödemediği takdirde dosyalarını kaybediyor. CryptoLocker olarak bilinen bu ransomware, 2013’ten beri hayatımızda, sadece türünün tek örneği değil.

Geçtiğimiz ay iki yeni ransomware türü açığa çıktı. CryptoWall olarak bilinen en yeni CryptoLocker sürümü, yalnız dosyaları değil bununla birlikte dosya isimlerini de şifreliyor. Bu sebeple sistem sahibinin dosyalarını kurtarması daha çokzorlaşıyor. Chimera adlı diğer ransomware ise, talep edilen ücret karşılanmadığı takdirde ele geçirilen dosyaların internette paylaşılmasına yol açıyor.

Alman güvenlik sitesi Botfrei’nin radarına takılan Chimera, kurbanlara 2.5 bitcoin,şu demek oluyor ki ortalama 800 dolara mal oluyor. Her ne kadar güvenlik uzmanları Chimera yöntemiyle verileri şifreleyen saldırganların dosyalara gerçek anlamda erişemediğini belirtse de, Chimera’nın yukarıda bahsedilen tehdidi halen ciddi bir potansiyele sahip.

Peki ransomware karşısında kullananların yapabilecekleri nedir? Ilk olarak şunu belirtelim ki ransomware bir kere bulaştıktan sonrasında dosyalarınıza erişmek oldukça zor olsa gerek. Eğer güvenlikyada şifreleme bilimleri mevzusunda bir geçmişiniz yoksa saldırganların talep etmiş olduğu tutarı ödemek zorunda kalabilirsiniz. O yüzden ilk etapta ransomware’in sisteminize bulaşmamasınaçabaetmeniz gerekiyor.

Güvenlik seviyenizi artırın

CryptoLocker benzer biçimde ransomware virüsleri, çoğu zaman e-posta eklerinden ve ne ihtiva ettiği belirsiz bağlantılardan bulaşıyor. Bu yüzden tanımadığınız şahıs ve kurumlardan gelen e-postalardaki ekleri açmamaya itinagösterin. Ek olarak indirdiğiniz dosyaları antivirüs ve anti-malware taramasından geçirmek yararınıza olacaktır.

Sahip olduğunuz koruma yazılımlarının devamlı güncel olması oldukça mühim. Ek olarak bu tip saldırılara karşı nispeten zayıf kalan Adobe Flash, Oracle Java ve Microsoft Office yazılımlarının da güncel olması, ransomware tehditlerini azaltacaktır.

Dosyalarınızı yedekleyin

Sahip olduğunuz dosyaları tertipli aralıklarla yedekleyin. Eğer dosyalarınızın yedeğine sahipseniz, orijinal veri ransomware ile şifrelense dahi herhangi bir kaybınız olmaz. Kaybedecek hiçbir şeyiniz yoksa, ransomware saldırganlarının elinde size karşı kullanabilecek kozları yok anlamına gelir.

Kendi dosyalarınızı şifreleyin

Özellikle duyarlı verilerin yerel olarak şifrelenmesi, Chimera şeklinde ransomware türlerine karşı alınabilecek en etkili önlemlerden biridir. Güvenlik uzmanları bile kimi zaman e-postalarını yada verilerini bu tip saldırganlara kaptırabiliyor. Her ne kadar verilerin şifrelenmesi tam olarak verilen çalınmasına engel olmasa da, saldırganların işini zorlaştırmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları