Bölme Duvar Nedir?
Bölme Duvar Nedir?
Tuğla, çimento, kum gibi inşaat altyapı malzemeleri yerine, daha çok cam, alüminyum, ahşap, farklı metaller veya farklı daha farklı üstyapı malzemeleri ile yapılan duvarlara denir.

Ofisler, bürolar ve büyük iş yerlerinde, var olan alanları bölmek, yeni odalar oluşturmak, odaların arasını ayırmak gibi amaçlarla tercih edilen bir konsepttir.

Prestijdir

Sadece duvarları bölmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıldığı ortamlarda sadeliğinin yanı sıra şık ve estetik bir görünüm sağlar. Bölme duvar, herhangi bir konsept kalıbına girebileceği için onunla tasarım konusunda yapılabileceklerin sınırı hayal gücünüz ile sınırlıdır. Yani, bölme duvar ile tarzınızı ve konseptinizi yansıtabilirsiniz.

Bölme duvar için kullanılan malzeme ve tasarım çeşitliliği ile çok farklı tasarımlarda, ayrılmış alanlar, paneller ve odalar görmek mümkündür. Hatta aynı ofis içerisinde, farklı departmanlar için farklı konseptlerde tasarımları kullanılabilir veya tam tersi, belli bir standarda girmiş bir iş sektörü için, farklı firmalar, farklı ofislerinde aynı konseptini kullanabilir. Bölme duvar tasarımı seçiminiz sayesinde, ofisinize giren insanlar, sizin ne iş yaptığınız ve vizyonunuz hakkında fikir sahibi olurlar.

İç mimari sanatı tanımı da uygun bir tanım olabilir. Çünkü, bölme duvar sayesinde, yaptığınız iş, çalışma şekliniz ve tarzınız, ürünlerinizin kalitesi ve gelecekte yapabileceklerinize dair, dışarıya bir fikir verebilirsiniz. Somut bir örnek ile anlatmaya çalışırsak, çok ciddi ve kurumsal bir şirkete girdiğinizde, duvarların, sade ve koyu renkte, ağırlıklı olarak alüminyum tarzı malzemelerin çok olduğunu görürsünüz. Bu size ciddi ve kurumsal bir şirkete girdiğiniz hissini verir. Tam tersi özellikle bir oyun veya tasarım şirketine girdiğinizde ise, daha renkli ve farklı konseptte sizi karşılayacaktır.

Ergonomik ve Modülerdir

Sanatsal yönünün yanında, modüler ve ergonomik bir yapıya sahiptir. Üstyapı malzemelerinden yapıldığından, sökülüp takılması daha kolaydır. İstenilen yapının daha hızlı ve daha estetik yapılması, istenildiğinde daha çabuk ve daha az maliyetli olarak düzenin değişmesi gibi avantajları vardır.

Firmalar ofis içindeki tadilatların, en az zamanda ve en az maliyette (maliyetten kasıt, uzun süren tadilat işleri, sonrasında temizlik işleri ve istenildiğinde değişiklik yapılması işleri, ısı yalıtımı, ses yalıtımı) bitmesini isterler. Çünkü geçen her gün firmaların aleyhine işlemektedir. Bölme duvar sistemleri sayesinde, bu işlemler çok hızlı ve masrafsız olarak yapılabilir. Ergonomik yapısı sayesinde, farklı malzemeler kullanılarak, ısı ve ses yalıtımı yapmak çok daha kolaydır.

Modüler yapısı sayesinde değişikliklerde çok hızlı ve çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Altyapı malzemeleri ile bunu yapmak, sıfırdan duvar yapmaktan çok daha zordur. Sabit olmayan dinamik bir ofise sahip olmak bir çok avantajı beraberinde getirir. Bu sistem ile ayırdığınız mekanlara, kabloların veya boruların girip çıkması çok daha rahattır. Bölme duvar uygulaması yapıldıktan sonra, planlarda değişiklik olması artık sizi korkutmayacaktır.

Kaynak: Maurer Bölme Duvar

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları