Bilim İnsanları, Esrarın Sağlık Açısından Olumlu ve Olumsuz Etkilerini Açıkladılar
Bilim İnsanları, Esrarın Sağlık Açısından Olumlu ve Olumsuz Etkilerini Açıkladılar
ABD ulusal bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri, uzun yıllar boyunca yapılan çalışmaları inceleyerek esrarın sıhhat açısından olumlu ve menfi taraflarını açıkladılar.

Esrar kullanımı üzerinde yıllar boyunca yapılan araştırmalar, değişik görüşlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştu. Kimileri esrarın yararlarını ön plana çıkarmaya çalışıyorken kimileri ise daha çok zararlı yönlerine dikkat çekiyor. ABD ulusal bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri ise 1999 yılından beri oluşturulmuş 10 binin üstünde bilimsel araştırmayı inceleyerek, esrarın sıhhat açısından hem müspet hem de menfi taraflarını açıkladılar. şimdi bunlara madde madde bakalım:

Olumlu etkiler

 • Kanser ve MS hastalarının ağrılarının dindirilmesini sağlıyor
 • Kemoterapinin hasta üzerindeki yan etkilerini hafifletiyor
 • Bağışıklık sistemindeki iltihaplanmanın önüne geçilmesini sağlıyor
 • Şizofreni hastalarının öğrenme ve hafıza kabiliyetlerini geliştiriyor
 • Sigara gibi akciğerde ve boğazda kanser oluşturmuyor

Zararlı etkiler

 • Şizofreni ve anksiyete gibi hastalıkların oluşmasını tetikliyor
 • Bipolar semptonlarının şiddetlenmesine sebep oluyor
 • İntihar eğilimini artırıyor
 • Solunum sisteminde bazı rahatsızlıklara sebep olabiliyor
 • Algıyı değiştirip hata ve kaza riskini artırıyor
 • Çocukların esrarı yiyerek zehirlenmelerine sebep olabiliyor
 • Madde bağımlılığını riskini güçlendiriyor

Esrarın yararlı etkileri

Esrar tıbbi amaçlar doğrultusunda bilhassa kanser tedavisi gören hastalar vasıtası ile kullanılmaktadır. Bu hastaların kronik ağrılardan esrar yardımıyla kurtulduğu ve kemoterapinin sonucu olarak mide bulantısı ve kusma benzeri şikayetleri olan hastaların esrarla bu sorunları bastırabildiği belirtiliyor. bununla birlikte Multiple Sikleroz (çoklu Sertleşim / mt.) hastalarının da esrar kullanarak sırt ağrılarını dindirebildiği belirtiliyor.

Düzenli şekilde esrar dumanına maruz kalmanın, solunum sisteminde iltihaplanmalara karşı vücut direncini artırdığını belli eden araştırmalar var. bununla birlikte umumi şekilde ruh sağlığına olumsuz etkileri olsa da esrar kullanan şizofreni ve öteki psikolojik rahatsızlıklara sahip hastaların öğrenme ve hafıza görevlerinde daha başarılı bulunduğu gözlendi.

bununla beraber esrarın, tütün kullanımında bulunduğu benzeri akciğer ya da boğaz kanseri yaptığına dair herhangi bir sonuç elde edilmiş değil.

Esrarın zararlı etkileri

Esrar özellikle bu ürünü satın alanların ruh sağlığı üzerinde yarattığı menfi etkilerle biliniyor. Esrar kullanan insanların şizofreni ve anksiyete bunun gibi psikolojik bozukluklar geliştirme ihtimalinin arttığı ve bipolar bozukluğu olan insanda semptomların şiddetlendiği anlatım edilmekte. intihar düşüncesinin de esrar kullanıcıları içinde daha yaygın bulunduğu belirtiliyor. bununla beraber düzenli şekilde esrar kullanan insanda kronik bronşit, öksürük ve balgam üretimi benzeri solunum sistemi rahatsızlıkları gözleniyor.

Tahmin edileceği bunun gibi esrar kullanması geçici olarak algıların düzgün çalışmamasına ve öğrenme güçlüğü yaşamaya yol açıyor. düz çalışmayan algılar nedeni ile esrar etkisindeyken vasıta kullananların kaza yapma riski de artıyor. ancak algı ve öğrenme üzerindeki bu etkilerin kalıcı olmadığı ifade edilmektedir. bununla beraber esrarın tıbbi şekilde kullanımını onaylayan eyaletlerde çocukların esrarı yiyerek zehirlendiği de belirtiliyor.

Esrar kullanımının diğer maddelerin kullanımına ve bağımlılığa yol açtığına dair bazı sonuçlar da mevcut. Esrar kullanmak ne kadar erken yaşta başlarsa, esrara dair problemler ortaya çıkma ihtimali de o kadar artıyor.

Gitgide yaygınlaşıyor

Araştırmayı yürüten bilimcilerden, Harvard Tıp Okulu profesörü Marie McCormick “Esrar kullanımı gitgide yaygınlaşıyor ve toplumda daha fazla kabul görmeye başlıyor… yasalar ve politikalar değiştikçe araştırmaların da devam etmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

yurt çapında yapılan araştırmada yaşları 12’den başlayan 22 milyon ABD vatandaşının önceki 30 gün arasında esrar kullandığı ortaya çıktı. Kullanıcılardan yüzde 10’u esrarı sadece tıbbi amaçlarla kullandığını belirtirken öteki yüzde 90’lık kesim zevk için esrar içtiğini ifade etti. kullanıcıların yüzde 36’sı hem tıbbi hem de haz amaçlı olarak esrar kullandığını belirtti. ülkede esrar kullanmak 2002’den bu güne kadar yüzde 6,2’den yüzde 8,3’e yükseldi.

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları