Batak Oyunu Nasıl Oynanır?
Batak Oyunu Nasıl Oynanır?
Batak oyunu nasıl oynanır? Karşınızda detaylı anlatım..

Türkiye’de en çok sevilen oyunlar arasında bulunan Batak oyunu aslında bir koz oyunudur. Batak oyunu el alma üzerine dayalı 52’lik deste kağıt ile oynanan bir iskambil oyunudur. Batak oyununda koz maçadır. Oyunda kartların el alma değerlerine göre dizilişi şu şekildedir:

As, papaz, kız, vale, 10,9,8,7,6,5,4,3,2

Oyunun kaç el süreceğine siz karar verirsiniz. Masaya önce oturan oyuncu  diğer oyunculardan daha fazla söz hakkına sahiptir. Masaya ilk oturan oyuncu ilk konuşma hakkına ve konuşmanın ardından oyuna başlama hakkına sahiptir. Yalnız bu haklar sürekli o oyuncuda kalmaz. Saat yönünde giderek sıradaki oyucuya geçer. Oyunda konuşma denilen bir bölüm vardır. Her oyuncu oyunun başında elindeki kağıtları değerlendirerek kaç el alacağını söyler. Eğer oyuncu konuşma sırasındaki söylediği eli yapamazsa batmış sayılır. Oyun başındaki değerlere bağlı kalınarak her oyuncunun söylediği elden fazlasını almasına izin verilebilir. Oyuncuların el almaz deme hakları da vardır, el almaz denen oyuncu bir el dahi alsa yine batmış sayılır. Konuşma süreci sonunda herkesin söylediği değerler o oyun bitiminde puanların hesaplanması için kaydedilir.

Oyunun oynanma şekli ise şu şekildedir;  Oyunun ilk başlatan kişi maça haricinde bir kağıt atarak oyunu başlatır. Diğer oyuncular da ilk atılan kağıt tipinden bir kağıt atmak zorundadır. Eğer ilk oyuncunun attığı kağıt tipinden ellerinde yoksa maça atmak zorundadırlar fakat maça yok ise elinde herhangi bir kağıt atılır. Kağıtlar atıldıktan sonra hangi oyuncu daha yüksek değere sahip olan kağıdı attıysa o oyuncu eli kazanmış olur. Eğer yere atılan kağıt haricinde yerde koz varsa en büyük kozu atan oyuncu eli kazanır ve bir sonraki elde kağıdı atmaya hak kazanır.  Batak oyunu yaş ortalaması olarak 18 yaş ve üstü bir oyundur. Mynet oyunda en sevilen batak oyununu oynayabilirsiniz.

Oynamak için: Batak Oyna

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları