Almanya ve Türkiye arasındaki Gurbetci futbolcu rekabeti
Almanya ve Türkiye arasındaki Gurbetci futbolcu rekabeti
Türk futbolunda son yıllarda sayısı oldukça artan gurbetçi futbolcu transferleri gözle görülür derecede başarılarında ülkeye gelmesine neden oldu. Hem kulüpler bazında hem de milli takımlar bazında oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor.

Türk futbolunda son yıllarda sayısı oldukça artan gurbetçi futbolcu transferleri gözle görülür derecede başarılarında ülkeye gelmesine neden oldu. Hem kulüpler bazında hem de milli takımlar bazında oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Gurbetçi futbolcu terimi çok eskiden beri var olan bir şey. Bu konuda akla gelen ilk ülke tabiki Almanya oluyor.

Çok sayıda Türk vatandaşın yaşadığı Almanya bir çok alanda çok gelişmiş bir ülke. Bu durum futbola da her anlamda yansımış görünüyor. Son Dünya Kupası’nın sahibi Almanya’nın bu başarısı tesadüf değil. Euro 2016 turnuvasında da en favori isim Almanya haliyle. Takımların tek tek Euro 2016 takım analizleri yapıldığında Almanya en başarılı futbol takımına sahip ülke imajı ortaya çıkıyor.

Çok uzun zamandır futbol alt yapısına çok büyük yatırımlar ve teknikler aktaran Almanlar bunun meyvesini haklı olarak topladı. Türkiye’de Almanya’ya yaşayan ve kendini Türk kabul eden gurbetçilerimizden bu sayede faydalanmış oluyor. Son zamanlarda özellikle Beşiktaş’ın başarısında rol oynayan gurbetçi futbolcular takımlarını şampiyonluğa ulaştırmak üzere. Milli takımlardaki gurbetçi durumları oldukça farklı. Almanya ile her zaman bu konuda bilindik bir rekabet var. Başlarda tatlı olan bu gurbetçi arayışlarının Mesut Özil’in Almanya’yı seçmesiyle ufakta olsa gerildiğini gördük.

Bunun ardından Türkiye karşı hamle olarak Hakan Çalhanoğlu’nu Türk Milli Takımı’na kazandırarak gerçekleştirdi. Bu olayların hemen ardından Almanya teknik direktörü Joachim Löw ile Türkiye teknik direktörü Fatih Terim karşılıklı uzlaşma yoluna gitti. Ve artık karşılıklı haber verilip kim ne yapıyor kim kimi istiyor konusunda uzlaşmaya varılacak. Bu durumdan şu anda her 2 ülke de memnun. Avrupa’nın koşullarının çok daha iyi olması gurbetçilerin yükselen yıldız olmasına neden oluyor. Bu yaz düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası 2016’da çok farklı isimler karşımıza çıkabilir ve Türkiye ile Almanya yeni yıldızlarını vitrinlerine koyabilirler.

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları