Alexa Nedir? Alexa Kayıt ve Alexa Düşürme Nasıl Yapılır?
Alexa Nedir? Alexa Kayıt ve Alexa Düşürme Nasıl Yapılır?
Alexa Nedir? Alexa Kayıt ve Alexa Düşürme Nasıl yapılıyor?

ABD merkezli amazon.com tarafından 1996 yılında kurulan Alexa, web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi verici bir web site analiz aracıdır. Sitelerle ilgili teferruatları büyük oranda Alexa Toolbar isimli yazılım vasıtası ile kullanıcılardan edinmektedir. Yaklaşık 20 yıllık bir proje olması ve çok aşırı büyük bir veritabanına sahip olması sebebiyle Alexa, internet kullanıcılarının web siteleri meselesinde bilgi edinmek adına uğradıkları önemli sitelerden biridir.

Alexa`ya Nasıl Kayıt Olunur?
Sitenizi Alexa`ya kayıt ettirmek için extra bir şey yapmanıza gerek bulunmaz. Siteniz yayına girdikten sonra Alexa botları nedeni ile farkedilip kayıt edilecektir. Bu işlemi hızlandırmak için alexa toolbar yükleyerek sitenizi ziyaret edebilir ya da sitenizi alexa.com`da sorgulayabilirsiniz. bununla birlikte buradan Alexa\`ya kullanıcı kaydı yaptırabilir ve sitenizi sahiplenebilir, site açıklaması, iletişim vb açıklamaları kendiniz girebilirsiniz.

 

Alexa Terimleri
Global Rank: Alexa veritabanına kaydedilmiş dünyadaki tüm siteler içinde kendi sitenizin sıralamasıdır.
Rank in Country (ülkemiz): Alexa veritabanına kaydedilmiş memleketimiz\`deki bütün siteler arasında kendi sitenizin sıralamasıdır.
Backlink: Bir siteden aldığınız referans linkidir.
Sites Linking in: toplam backlink sayınız ve detaylı analizi.
Traffic Rank: Sitenizle ilgili istatistikleri ve grafiklerin olduğu alandır. sırf Alexa Global\`de ilk 100.000 ‘de yer saha siteler için günlük bilgiler gösterilir. öteki siteler için 7 günlük, aylık, 3 aylık ve 6 aylık değerlerinizi gözleyebilirsiniz.
Contact ınfo: Site sahibiyle ilgili iletişim bilgilerinin yer aldığı bölümdür. Otoriter sitelerde daha detaylı bilgiler yer alır.
Keywords: Sitenize gelen ziyaretçilerin, arama motorları üzerinden en çok hangi kelimeleri arayarak geldiklerini gösterir.
Demographic: Ziyaretçilerinizin yaş, eğitim, lokasyon bu gibi bazı bilgilerini gözleyebilirsiniz. Bu değerler her site için bulunmaz. Daha çok aşırı otoriter sitelerin analizlerinde bulunan bir özelliktir.
Clickstream: Sitenize maksimum trafik yönlendiren siteleri listeler.
Alexa Toolbar Nedir?
Alexa Toolbar ile sitenizin ziyaretçi performansını takip edebilir, ziyaret ettiğiniz sitelere ait analizleri inceleyebilirsiniz. ayrıca Alexa Toolbar\`ın aşağıdaki özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Toolbar\`daki arama kutusu ile Google dahil oldukça çok arama motorunda arama yapabilirsiniz.
Sitelerin Google PR ve Alexa değerlerini görebilirsiniz.
Sitelerin aldıkları backlinkleri görebilir, detaylarını inceleyebilirsiniz.
Ziyaret ettiğiniz siteye gelen kişilerin daha sonra hangi siteleri ziyaret ettiklerini gözleyebilirsiniz.
Alexa Rank Sorgulama
WM vasıtası site analiz vasıtası yardımı ile ve ya aşağıdaki vasıta ile hızlı bir şekilde web sitenizin alexa\`daki durumunu sorgulayabilirsiniz:

https://wmaraci.com/nedir/alexa

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları