Akıl Oyunları Oynamanın Çocuklara 5 Harika Faydası
Akıl Oyunları Oynamanın Çocuklara 5 Harika Faydası
Bulmacalar, satranç ve diğer akıl oyunlarına vakit ayırıyor musunuz? Sadece akıl oyunu oynayan çocuk ve yetişkinlerin sahip olduğu 5 fayda!

Çocuğunuz bulmacalar, satranç, sudoku ve diğer akıl oyunlarına vakit ayırıyor mu? Harika! Çünkü tıpkı vücudumuz gibi zihinsel yeteneklerimiz de, bu tür eğlenceli ve zorlayıcı faaliyetlerde bulunarak güçlendirilebilir.

Akıl oyunları hafızayı güçlendirebilir, çok kanallı düşünmeye yardımcı olur, reaksiyon süresini düşürür ve dikkat becerisine keskinlik kazandır. Ama siz zaten bunları biliyorsunuz, değil mi?

O halde sadece, akıl oyunları oynayan çocukların sahip olduğu, bu 5 şaşırtıcı ve harika faydayı öğrenmeye hazırsınız!

01 - Planlı ve Çözüm Odaklı Olmak

En basit seviyede oynanan satranç oyununun bile zihin üstünde hafife alınamayacak etkileri vardır. Satranç gibi zihin oyunları, sizi düşünmeye, plan ve strateji kurmaya iter.

8ff23a72-6bd3-11e5-aca9-d87542bf8673

Satranç oyununda sadece rastgele hamleler yaparak kazanmayı bekleyemezsiniz. Rakibinizi köşeye sıkıştıracak hamleler yapmalısınız. Bu düşünce süreci oldukça yoğun bir süreçtir.

Sonuç olarak; bu pratik, çocukların kişisel hayatlarında planlı olmak ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşmak gibi alışkanlıklar kazanmalarına yardımcı olur.

02 - Daha Güçlü Hafıza

Çocuklara yabancı dil eğitiminin neden erken yaşlarda verildiğini biliyor musunuz?

Memory-Final-Cropped

Çocuk beyninin yetişkinlere kıyasla daha hızlı çalıştığı düşünülüyor. Bu hız, erişkin bireylerle karşılaştırıldığında, çocuğun kısa sürede öğrenmesine ve uzun süre hafızasında tutmasına yardımcı oluyor.

Küçük yaşta yabancı dil eğitimi alan çocuklar, öğrendiklerini uzun süre aklında tutabilirler. Hayatının ilerleyen safhalarında, yeni yabancı dilleri hiç yabancı dil bilmeyen birine göre kısa sürede öğrenebilirler.

03 - Yüksek Konsantrasyon

Farkında olmasak da, konsantrasyon insan hayatının bütününü etkiliyor. Sınavlar ve zorlu iş dünyası gibi şartlarda, yüksek konsantrasyona sahip çocuklar/bireyler daima bir adım önde olmayı başarıyor.

memory

Zeka ve akıl oyunları, dikkat eksikliği ve konsantrasyon sorunu yaşayan kişilerin de ilacına dönüşebiliyor.

Bir çok yetenek gibi etkili odaklanmayı da hepimiz sonradan öğreniyoruz. Sürekli yapılan akıl egzersizleri sayesinde çocuklar etkili odaklanmayı öğrenebilir ve konsantrasyon gücünü geliştirebilirler.

04- Örüntü Tanıma Konusunda Yüksek Potansiyel

Örüntüleri tanıma konusunda yüksek potansiyele sahip olmak için bolca egzersiz şart!

AuY55y0CHd6BMPU537-RTZBlwBkSLhIrsYriBmHoEzCK

Örüntüler arasındaki farkları kısa sürede anlamak; birbirine benzer nesneler arasındaki farkları hızlıca ayırt etmemize yardımcı oluyor.

Örüntüler, tıpkı konsantrasyon gibi insan hayatının önemli bölümünde karşısına çıkıyor. Özellikle okul çağındaki çocukların örüntüler arasındaki farkları hızlıca ayırt etmesi için akıl oyunlarına düzenli olarak zaman ayırması gerekiyor.

05 - Hızlı Yanıt Süresi

Zeka ve akıl oyunlarının en önemli faydalarından biri, çocukların yanıt (tepki) sürelerini önemli oranda arttırmasıdır. Zihni kompleks sorunlar karşısında hızlı yanıtlar aldıkça sürece alışmaya başlar.

shutterstock_60513553

Nasıl ki, sürekli ağırlık kaldıran biri kasları geliştikçe daha büyük ağırlıkları kaldırabiliyorsa, sürekli karmaşık ve hızlı yanıt verilmesi gereken egzersizleri çözmeye vakit ayıran biri de, zamanla hızlı yanıtlar verme alışkanlığına sahip olabilir.

Çocuğunuzun Zihinsel Potansiyelinizi Geliştirmeye Hemen Başlayın!

Akıl oyunları, eğlenceli vakit geçirmenin dışında doğrudan zihinsel potansiyelimizi maksimum düzeyde kullanmamıza yardımcı oluyor. Kendi seviyenize uygun zihin oyunlarıyla pratik yapabilir ve zihinsel potansiyelinizi daima geliştirebilirsiniz.

Zihinsel potansiyelinizi etkin biçimde geliştirmek istiyorsanız, MentalUP Akıl Oyunları’nı deneyebilirsiniz. 4 yaşından büyük tüm çocukların kullanıma uygun MentalUP ile her gün 25 dakika ayırarak sizin çocuğunuzda zihinsel potansiyelinden maksimum düzeyde faydalanabilir.

MentalUP ile Hemen Akıl Oyunları Oynayın

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları