Kablolu mouse mu kablosuz mouse mu?
Kablolu mouse mu kablosuz mouse mu?
Bilgisayar üzerinden oyun oynayanların teknik donanım itibariyle en büyük handikapları fare seçimi oluyor.

Kablolu mouse mu yoksa kablosuz mouse mu suali oyun tutkunlarının üzerine uzun müddet düşündükleri ve seçim yapmakta zorlandıkları hususlardan biri haline geldi. Konuya değin görüşler bir hayli değişik olduğundan akıllar da ciddi düzeyde karışabiliyor.

Oysa bu iki mouse arasından seçenek yapmak için o kadar da karmaşık bir düşünce akışına hiç gerek yok. Hep beraber avantaj ve dezavantaj çerçevesinde kablosuz mouse ile kablolu mouse kullanma tecrübenine göz atalım. Evvela bu değerlendirmenin oyun oynama tecrübesi noktasında yapıldığını da belirtmekte fayda var.

Kablo hareketi kısıtlar mı?

Oyun oynarken en ehemmiyetli husus farenin hareket özgürlüğü oluyor. Hem de oyundaki başarıda bile bu husus belirleyici bir faktör olabiliyor. İşte bu vaziyette dikkate alınması şart olan ilk öğe kablolu mouse kullanırken kablonun hareketleri kısıtlayıp kısıtlamadığı olmalı..

Aslında bu konuya çok eğilmeye hiç gerek yok. Kablo hareketleri kısıtlayabiliyor. Ani manevralı hareketlerde kısıtlama daha net kendini belli edebiliyor. Ancak kablosuz fare çok daha dinamik bir hareket yeteneği sunabiliyor.

Mesafe özgürlüğü önemli mi?

Şayet yalnızca bilgisayarınızı kullanarak oyun oynuyorsanız kablolu farenin sunduğu kısıtlı mesafe sizin için ehemmiyet arz etmez. Ancak televizyon ekranına görüntüyü yansıtarak oyun oynayanlar 3 metre uzaktan bile fare kullanmak isteyebilir. İşte bu özgürlüğü de ancak kablosuz mouse sunabiliyor. Dolayısıyla mesafe özgürlüğü ehemmiyetli mi sualinin cevabını oyuncular vermeli…

Boş bir USB portu candır

Kablolu mouse kullandığınızda USB portlarından birini feda faktörüz gerekir. Şayet bir de klavye için USB portu kullanıyorsanız bu iki donanımdan birini feda etmeden USB portuna erişmeniz olası olmayacak demektir. Ancak kablosuz fare her daim boş bir USB portu mananına gelir. Oyuna ara vermeniz ve değişik bir işleve geçtiğinizde boş bir USB portu aramak zorunda kalmazsınız.

Kablo karmaşasını göz ardı etmeyin

Bilgisayarınızı sabit bir yerde kullanıyor olsanız da, yanınızda taşıyor olsanız da kablo karmaşası size sıkıntı yaşatıyor demektir. Bu noktada kablosuz mouse kullanımı yeniden bir adım öne çıkıyor. Bilgisayarınızı kullanacağınız her an kablo toplayıp açmak, USB portuna girişi takıp çıkarmak gibi angarya işlerden kurtulmanızı sağlıyor.

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları